Επτάψυχη η Λίβερπουλ | Επέστρεψε στις νίκες η Τσέλσι

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 85′ με 3-2, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έκανε την ολική ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά, παίρνοντας τη νίκη 4-3. Η Γουέστ Χαμ αναδείχθηκε ισόπαλη με την Κρίσταλ Πάλας με 1-1, ενώ η Άστον Βίλα πήρε τον βαθμό στο 90′ κόντρα στην Μπόρνμουθ χάρις σε γκολ του Γουότκινς (2-2). Η Τσέλσι αν και αγχώθηκε πήρε τη νίκη κόντρα στη Μπράιτον με 3-2.

Λίβερπουλ-Φούλαμ 4-3

Στο “Ανφιλντ“, η Λίβερπουλ προηγήθηκε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-2. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ άνοιξε το σκορ στο 20′, με τον Γουίλσον να ισοφαρίζει στο 24′. Στο 38′ ο Μακ Άλιστερ έκανε το 2-1, αλλά ο Τετέ έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα στο 45’+3′. Και ενώ οι γηπεδούχοι είχαν βγει στην επίθεση για το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη ο Ρίντ στο 80ο λεπτό έκανε το 3-2 υπέρ της Φούλαμ. Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα οδηγηθούν σε ένα πολύ κακό αποτέλεσμα, ο Έντο αρχικά στο 87 ισοφάρισε σε 3-3 και ο Αλεξάντερ Άρνολντ στο 88 έκανε την ολική ανατροπή γράφοντας το τελικό 4-3.

Γουέστ Χαμ-Κρίσταλ Πάλας 1-1

Στο “London Stadium“, ο Κούντους έβαλε από… νωρίς (13′) μπροστά στο σκορ την Γουέστ Χαμ. Η Κρίσταλ Πάλας ισοφάρισε με τον Έντουαρντ στο 53′.

Τσέλσι-Μπράιτον 3-2

Στο “Stamford Bridge“, η Τσέλσι έφτασε να προηγείται με 2-0 στο 21′, χάρη στα τέρματα των Έντσο (17′) και Κόλγουιλ (21′). Στο 43′ η Μπράιτον μείωσε με τον Μπουονανότε, ενώ λίγο μετά οι… ισορροπίες άλλαξαν, μιας και ο Γκάλαχερ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι “μπλέ” στο 64ο λεπτό από τα 11 μέτρα με τον Έντσο Φερνάντες πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1) κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι στο 90+2′ μείωσαν σε 3-2 με τον Ζοάο Πέδρο χωρίς όμως να καταφέρει να αποφύγει την ήττα για την ομάδα του.

Μπόρνμουθ-Άστον Βίλα 2-2

Στο “Vitality Stadium” η Μπόρνμουθ άνοιξε το σκορ από το 10′, με τον Σεμένιο να χρίζεται σκόρερ. Ο Μπέιλι ισοφάρισε στο 20′, μετά από ασίστ του Γουότκινς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου με τον Σολάνκε στο 52′. Και ενώ η Μπόρνμουθ ήταν κοντά σε μια τεράστια νίκη το σύνολο του Ουνάι Έμερι πήρε τον βαθμό στις καθυστερήσεις χάρις σε γκολ του Γουότκινς στο 90ο λεπτό.