Ακόμη μια… σφαλιάρα για τη Γιουνάιτεντ

Οι “καρακάξες” επικράτησαν 1-0 των “κόκκινων διαβόλων” στη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική της Premier League και της… έκοψαν τη φόρα για την εξάδα.

Από το κακό στο… χειρότερο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Παρόλο που είχε καταφέρει να ανακάμψει στο πρωτάθλημα μετά από τρεις σερί νίκες, η ισοπαλία που μοιάζει σαν ήττα από τη Γαλατά καθώς ήταν μπροστά στο σκορ 3-1 και στο τέλος οι τούρκοι το έκαναν 3-3 έφερε και πάλι προβληματισμό στις τάξεις της ομάδας.

Η Νιουκάστλ από την άλλη, πήρε πολύτιμο τρίποντο και ανέβηκε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, κάνοντας ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στην Ευρώπη.

H Nιουκάστλ, μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, προσπαθώντας να πιέσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τα κατάφερε μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Νταλότ, πήγε να αιφνιδιάσει τον Ονάνα και σούταρε, με τον κίπερ των “κόκκινων διαβόλων” να προλαβαίνει και να απομακρύνει την μπάλα. Στο 20ο λεπτό ήρθε ακόμη μια ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Ίσακ να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει στον Μαγκουάιρ και να περνά εκτός αγωνιστικού χώρου. Οι “καρακάξες” ήταν σαφώς ανώτερες καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τον Τρίπιερ να χάνει τεράστια ευκαιρία για το 1-0 επιχειρώντας το σουτ, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Ονάνα. Έτσι, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο μηδέν, με τους γηπεδούχους να έχουν τις στιγμές.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τη Νιουκάστλ. Μόλις στο 55ο λεπτό, ο Ζοέλινγκτον άνοιξε την μπάλα στον Τρίπιερ, εκείνος έκανε το γύρισμα, με τη μπάλα να καταλήγει στον Γκόρντον και τον τελευταίο να ανοίγει το σκορ εξ επαφής. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα. Στα τελευταία λεπτά, οι “κόκκινοι διάβολοι” προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς όμως να δημιουργήσουν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο Πόουπ αποχώρησε ως τραυματίας, με τον Ντουμπράφκα να παίρνει τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο. Άμεσα η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την ατυχία των γηπεδούχων πιέζοντας και βρίσκοντας δίχτυα με τον Άντονι, όμως η μπάλα είχε βρει στον εκτεθειμένο Μαγκουάιρ και έτσι δεν μέτρησε. Στα τελευταία λεπτά, οι “κόκκινοι διάβολοι” πίεσαν, όμως οι προσπάθειές τους δεν απέδωσαν καρπούς, με το 1-0 να παραμένει έως το τέλος.

Γκολ: 55′ Γκόρντον
Δοκάρι: 33′ Τρίπιερ

Νιουκάστλ: Πόουπ, Τρίπιερ, Λασέλς, Σερ, Λιβραμέντο, Μάιλι, Γκιμαράες, Ζοέλιντον, Αλμιρόν, Ίσακ, Γκόρντον

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ονανά, Γουάν Μπισάκα, Μαγκουάιρ, Σο, Νταλότ, Μακτόμινεϊ, Μέινου, Ράσφορντ, Φερνάντες, Γκαρνάτσο, Μαρσιάλ