Αγχώθηκε, αλλά εδραιώθηκε στην κορυφή η Άρσεναλ | Καταιγιστική η Μπέρνλι

Αν και τα βρήκαν “σκούρα” προς το τέλος, οι “κανονιέρηδες” άντεξαν απέναντι στη Γουλβς και επικράτησαν με 2-1 στο “Έμιρεϊτς” και παραμένουν στην κορυφή με διαφορά τεσσάρων βαθμών. Πειστικές νίκες από Μπέρνλι και Μπρέντφορντ κόντρα σε Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και Λούτον αντίστοιχα.

Η Άρσεναλ έκανε όλα όσα έπρεπε στο πρώτο μέρος, αλλά όχι και στο δεύτερο και συνεπώς κινδύνεψε να ισοφαριστεί στο τέλος από τη Γουλβς, όμως άντεξε για να φτάσει στους πολύτιμους τρεις βαθμούς. Οι “κλάρετς” βρήκαν τη δεύτερη νίκη τους στη σεζόν απέναντι στις “λεπίδες”, ενώ οι “μέλισσες” επικράτησαν με σχετική άνεση κόντρα στους νεοφώτιστους.

Άρσεναλ – Γουλβς 2-1

Οι “κανονιέρηδες” επιβλήθηκαν αμέσως στο ματς και πριν κλείσουν τα πρώτα 15 λεπτά, είχαν σκοράρει ήδη δύο φορές. Στο 6′, ο Σάκα έκανε υπέροχα το 1-2 με τον Ζεσούς και στον ελάχιστο χώρο που βρήκε σούταρε και νίκησε τον Σα. Στο 13ο λεπτό, ο Βραζιλιάνος σέντερ φορ είχε ξανά καθοριστικό ρόλο, καθώς πέρασε φανταστικά την κάθετη στον Ζιντσένκο ο οποίος γύρισε στον Όντεγκααρντ για ένα εύκολο τελείωμα.

Τα πράγματα χειροτέρεψαν για τους “λύκους”, όταν ο Σα βγήκε αναγκαστική αλλαγή στο 23′ με πρόβλημα στη μέση. Στο 38ο λεπτό, οι “κανονιέρηδες” είχαν μεγάλη ευκαιρία και για τρίτο τέρμα, αλλά την απώλεσαν.

Η Άρσεναλ είχε κι άλλες ευκαιρίες να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο δεύτερο μέρος, όμως δεν τις εκμεταλλεύτηκε ούτε με τον Μαρτινέλι, ούτε με τον Σάκα. Αυτό το “πλήρωσε” τελικά η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, διότι στο 86′ ο Κούνια με ένα άπιαστο σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής μείωσε σε 2-1, βάζοντας τους γηπεδούχους σε σοβαρές περιπέτειες.

Δύο λεπτά μετά, ο Ενκέτια έχασε μοναδική ευκαιρία να “σφραγίσει” τη νίκη, αλλά το πλασέ του στο τετ-α-τετ χτύπησε τη δοκάρι και προς ατυχία του, δεν μπήκε στα δίχτυα. Παρά την ασφυκτική πίεση της ομάδας του Γκάρι Ονίλ, οι γηπεδούχοι άντεξαν μέχρι τέλους και πήραν το πολύτιμο τρίποντο που τους εδραιώνει στην 1η θέση της Premier League.

Μπέρνλι – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 5-0

Με το… καλησπέρα στην αναμέτρηση, οι “κλάρετς” άνοιξαν το σκορ με το πιο γρήγορο γκολ της σεζόν μέχρι τώρα. Δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, ο Τσάρλι Τέιλορ σέντραρε όμορφα και ο Τζέι Ροντρίγκεζ πετάχτηκε με το κεφάλι, σχεδόν σαν “ψαράκι” και έκανε το 1-0. Στο 29′, η Μπέρνλι διπλασίασε το προβάδισμά της με το όμορφο πλασέ του Μπρουν Λάρσεν σε τετ-α-τετ, έπειτα από μακρινή μπαλιά ακριβείας του Οσέι.

Οι “λεπίδες” έκαναν ακόμα δυσκολότερη τη ζωή τους στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν ο Μακμπέρνι δέχθηκε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε.

Οι “κλάρετς” τελείωσαν την υπόθεση νίκη και τρίποντο με δύο συνεχόμενα τέρματα στο δεύτερο μέρος. Στο 73′ ο Αμντουνί έφερε υπέροχα τη μπάλα μπροστά του και τελείωσε τη φάση με αριστερό συρτό σουτ, ενώ ούτε δύο λεπτά αργότερα, ο Κολεόσο νίκησε τον Φοντέριγχαμ από δύσκολη θέση με πλασέ στην κλειστή γωνία.

Ο Μπράουνχιλ έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα” με ένα εντυπωσιακό, δυνατό σουτ εκτός περιοχής στο 81′ και τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο το κυριαρχικό ματς των “κλάρετς”.

Μπρέντφορτ – Λούτον 3-1

Σε ένα πρώτο ημίχρονο απολύτως μονότονο, όπου οι “μέλισσες” κυριάρχησαν, οι πραγματικές τους ευκαιρίες για γκολ ήταν λίγες και δεν απείλησαν ουσιαστικά την εστία του Καμίνσκι. Η Λούτον από την άλλη, δεν είχε ούτε κατοχή, ούτε τελική προσπάθεια και προσπαθούσε απλά να “επιβιώσει”.

Το αναπόφευκτο συνέβη για τους νεοφώτιστους στις αρχές του δεύτερου μέρους. Η Μπρέντφορντ έχτισε το παιχνίδι της σωστά, ο Μοπέ ευνοήθηκε από μία κόντρα στη μικρή περιοχή και άνοιξε με ευκολία το σκορ στο 50′. Οι γηπεδούχοι στάθηκαν ξανά ελαφρώς τυχεροί στο 57′, αφού η κεφαλιά του Μπεν Μι βρήκε στον Κάρλτον Μόρις και κατέληξε στα δίχτυα των “χάτερς”.

Η Λούτον κατάφερε στην πρώτη της πραγματική φάση να βρει γκολ και να μειώσει, χάρη σε εκπληκτική κάθετη πάσα του Μπάρκλεϊ την οποία υποδέχθηκε ο Μπράουν και εκμεταλλευόμενος τα αμυντικά λάθη της άμυνας της Μπρέντφορντ, μείωσε σε 2-1.

Η αυτοπεποίθηση των νεοφώτιστων δεν κράτησε πολύ όμως, αφού στο 82′ ο Μπαπτίστε έκανε το 3-1 έχοντας βρεθεί στο κατάλληλο σημείο για το ριμπάουντ. Έτσι, οι “μέλισσες” κλείδωσαν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, χωρίς να μπουν σε περαιτέρω περιπέτειες.