Αποχαιρέτησε το Ακαπούλκο ο Τσιτσιπάς

O Άλεξ Ντε Μινόρ κέρδισε για πρώτη φορά στην καριέρα του τον Έλληνα πρωταθλητή και τον άφησε εκτός ημιτελικών στο Ακαπούλκο, παραμένοντας ο ίδιος σε τροχιά υπεράσπισης του τίτλου του.

Μετά από έναν αγώνα 2 ωρών και 9 λεπτών, ο Άλεξ Ντε Μινόρ κέρδισε τον Στέφανο Τσιτσιπά με 2-1 σετ (1-6, 6-2, 6-3) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ακαπούλκο. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Αυστραλού κόντρα στον Έλληνα πρωταθλητή, από τον οποίο μετρούσε 10 ήττες.

Ο 25χρονος Αυστραλός τενίστας, ο οποίος διανύει την καλύτερη φάση της καριέρας του, προκρίθηκε στους “4” του “Abierto Mexicano”, παραμένοντας σε τροχιά υπεράσπισης του τίτλου του.

Ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε μόλις 29 λεπτά για να πάρει το πρώτο σετ με 6-1, αλλά η συνέχεια ήταν αντιστρόφως ανάλογη. Ο Ντε Μινόρ έβγαλε αντίδραση και κατέκτησε το δεύτερο σετ με 6-3, κάνοντας μάλιστα τρία break στα σερβίς του Έλληνα τενίστα.

Ο Αυστραλός έκανε ένα ακόμα break, για να πάρει προβάδισμα με 3-2 στο τρίτο σετ, ενώ αμέσως μετά κράτησε το σερβίς του για το 4-2 και κάπως έφερε τούμπα το μομέντουμ και το ματς.

Στον ημιτελικό, ο Άλεξ Ντε Μινόρ θα αντιμετωπίσει τον Τζακ Ντρέιπερ, ο οποίος κέρδισε τον Μιομίρ Κετσμάνοβιτς με 2-0 σετ (6-2, 6-2).//Λ.