Η Βέρντερ σόκαρε την Μπάγερν στο Μόναχο

Η ομάδα της Βρέμης… άλωσε την “Allianz Arena” με 1-0, πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στη μάχη της παραμονής και έκανε ένα τεράστιο δώρο στην πρωτοπόρο της Bundesliga, Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραρε στο 25ο λεπτό με τον Ενζινμά, αλλά ο VAR ακύρωσε το τέρμα λόγω φάουλ. Η Μπάγερν είχε την κατοχή, τις ευκαιρίες, αλλά της έλειπε το γκολ. Τελικά αυτό το πέτυχε… πρώτη η Βέρντερ στο 59ο λεπτό. Ο Βάιζερ έκανε μία τρομερή ατομική προσπάθεια και τελείωσε υποδειγματικά, νικώντας τον Νόιερ για το 1-0. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Τούχελ πήραν ρίσκα, ψάχνοντας έστω την ισοφάριση. Ευκαιρίες δημιουργήθηκαν, όμως είτε ο Ζέτερερ δήλωνε “παρών”, είτε τα σουτ περνούσαν άουτ.

Κάπως έτσι το σκορ διατηρήθηκε έως το φινάλε, με τους Βαυαρούς να χάνουν πολύτιμο έδαφος στη μάχη του τίτλου. Πλέον, βρίσκονται στο -7 από τη Λεβερκούζεν, έχοντας βέβαια παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, η ομάδα της Βρέμης ανέβηκε στη 12η θέση με 20 πόντους.