Άνετο πέρασμα η Ντόρτμουντ | Σοκ στο φινάλε για την Άιντραχτ

Η ομάδα της Βεστφαλίας πήρε μία σημαντική νίκη στην έδρα της Κολωνίας, καταφέρνοντας να διατηρηθεί στην 5άδα και να φτάσει την 4η Λειψία, η οποία αγωνίζεται το απόγευμα του Σαββάτου (20/01).

Κολωνία – Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-4

Στο “Rheinenergiestadion“, οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν… πάρτι. Μόλις στο 12ο λεπτό, ο Μαλέν άνοιξε το σκορ. Στο 58′ ο Φίλκρουγκ ανέλαβε εκτέλεση πέναλτι και ευστόχησε για το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μαλέν ανέλαβε και πάλι δράση, σκοράροντας ξανά για το 3-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 90’+2′ από τον Μουκόκο.

Ντάρμσταντ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-2

Οι “αετοί” έχασαν ένα πολύ σημαντικό… τρίποντο στο “Merck-Stadion am Böllenfalltor“. Ο Ενκουνκού τους έδωσε το προβάδισμα στο 33ο λεπτό, μετά από ασίστ του Εμπιμπέ. Στο 51′ ο Κνάουφ διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του, που έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη. Δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Γιουστβάν, δίνοντας νέα πνοή στο ματς. Εν τέλει βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 90’+5′ με τον Κλάρερ.

Φράιμπουργκ – Χόφενχαϊμ 3-2

Στο Europa-Park Stadion έγινε το… κορυφαίο ματς της ημέρας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 37′ με τον Χόλερ, σε ένα πρώτο ημίχρονο που είχε μόλις ένα γκολ. Το δεύτερο όμως, ήταν πολύ διαφορετικό. Ο Γκριφό στο 55′ έκανε το 2-0, όμως η απάντηση ήταν άμεση, με τον Βέγκχορστ να μειώνει στο 57′. Στο 77′ ήρθε το… σοκ της ισοφάρισης από τον Μπέιερ. Μάλιστα, η Φράιμπουργκ έμεινε και με παίκτη λιγότερο στο 82′, όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Γκούλντε. Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα ο Σάλαϊ σκόραρε για το 3-2 που σήκωσε… στο πόδι το γήπεδο και χάρισε μια υπερπολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Χάιντενχαϊμ – Βόλφσμπουργκ 1-1

Η Βόλφσμπουργκ… κόλλησε στη Voith-Arena. Οι “λύκοι” προηγήθηκαν μόλις στο 7′ με τον Σέρνι, αλλά η εικόνα τους στη συνέχεια δεν ήταν αυτή που έπρεπε. Κάπως έτσι, η Χάιντενχαϊμ ισοφάρισε στο 45’+2′ με αυτογκόλ του Γενς. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, μιας και καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει στο δεύτερο μέρος.

Το ΜπόχουμΣτουτγκάρδη ναι μεν ξεκίνησε στις 16:30, όπως όλα τα υπόλοιπα μεσημεριανά παιχνίδια, αλλά το δεύτερό ημίχρονό του άργησε κατά μία ώρα, λόγω παραβίασης των κανονισμών ασφαλείας.