Έκανε “σεφτέ” η Γρανάδα | Πήρε τον βαθμό με 10 η Αλμερία

Η δράση στην La Liga συνεχίζεται, με τις μάχες των ομάδων να έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο λεπτό. Πολλά γκολ και στιγμές εντάσεις, με τους διαιτητές να πρέπει να βγάλουν τις κόκκινες κάρτες ώστε να επαναφέρουν την ηρεμία.

Γρανάδα – Μαγιόρκα 3:2

Μεγάλη νίκη που θα βοηθήσει στην οικονομία του πρωταθλήματος, πήρε η ομάδα του Φρανσίσκο Λόπεθ καθώς πέρασε πάνω από το εμπόδιο της μαχητικής Μαγιόρκα. Ο Ρούμπιο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με την “νησιωτική” ομάδα να έχει χαμένο πέναλτι με τον Μουρίκι, αλλά 20 λεπτά αργότερα ο Πρατς βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση με το 1-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Στην έναρξη της επανάληψης ο Ζαραγόσα έκανε το 2-1 και ο Ουζούνι από τα 11 μέτρα σκόραρε για να δώσει αέρα δυο τερμάτων. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Αγκίρε ήταν να μειώσει με τον Κόστα τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90.

Κάντιθ – Αλμερία1:1

Παρότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 50ό λεπτό (αποβλήθηκε ο Γκονζάλεθ) κι ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ στην έδρα της Κάντιθ, η Αλμερία έμεινε «όρθια» και με το γκολ του 19χρονου Βραζιλιάνου αμυντικού Καϊκι στο 90΄+5 κατάφερε να πάρει τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα (1-1), μετά από δύο σερί ήττες.

Με γκολ του 34χρονου αμυντικού Λουίς Ερνάντεθ στο 59ο λεπτό  φαινόταν ότι η Κάντιθ θα έπαιρνε την  δεύτερη εφετινή της νίκη στη La Liga, όμως οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να τελειώσουν την “δουλειά” και στο φινάλε το τους πλήγωσε ο Κάικι. Με 10 ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσαν τον αγώνα και οι γηπεδούχοι, καθώς στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαν Εμετέριο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ.