Σπουδαίος Τσιτσιπάς, κράτησε… ζωντανή την Ελλάδα για τον τελικό!

Ο Έλληνας πρωταθλητής έδωσε μεγάλη “μάχη” με τον Ματέο Μπερετίνι, κατάφερε να επικρατήσει με 2:1 σετ και έδωσε… σφυγμό στην ελληνική ομάδα, μειώνοντας σε 2:1 και τα ματς απέναντι στην Ιταλία!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κλήθηκε να πάρει στις… πλάτες του τις ελπίδες πρόκρισης της Ελλάδας στον τελικό του United Cup. Η νίκη του Έλληνα τενίστα, μετά τις ήττες των Στέφανο Σακκελαρίδη (2:0 από τον Λορέντζο Μουζέτι) και Μαρία Σάκκαρη (2:1 από την Μαρτίνα Τρεβιζάν), ήταν επιτακτική και η ελληνική ομάδα δήλωσε παρούσα για να διεκδικήσει την πρόκριση στον τελικό.

Ο “Τσίτσι” άρχισε ιδανικά τον αγώνα στο πρώτο σετ, καθώς κράτησε το σερβίς του και έκανε το 1-0 στα games. Ο Έλληνας αθλητής κυνήγησε το μπρέικ, ωστόσο ο Ματέο Μπερετίνι διατήρησε το δικό του σερβίς, γεγονός που συνέβη και στη συνέχεια του σετ, ώσπου ο Ιταλός αθλητής έκανε το μπρέικ και πέρασε μπροστά στο σκορ (3:5). Ο Μπερετίνι ήταν μία… ανάσα από την κατάκτηση του σετ, ο Τσιτσιπάς μείωσε με τη σειρά του σερβίς του και εν τέλει ο Ιταλός έκανε το 0:1 στα σετ, επικρατώντας με 4:6.

Συλλαβισμένο το όνομα του Στέφανου Τσιτσιπά από το ελληνικό… χρώμα στις κερκίδες! (ASSOCIATED PRESS)

Αντίστοιχο ήταν το… έργο και στο δεύτερο σετ. Οι δύο αθλητές διατηρούσαν γερά το σερβίς τους και ο Τσιτσιπάς αναζητούσε τρόπο να κάνει το μπρέικ, προκειμένου να πάρει το… πάνω χέρι για την ισοφάριση. Το μπρέικ δεν ήρθε, ωστόσο το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ και εκεί ο 24χρονος τενίστας το πάλεψε κόντρα στον μαχητικό Μπερετίνι για να τον λυγίσει εν τέλει (7:6) και να φτάσει στην ισοφάριση. Εν συνεχεία, οι δύο αθλητές πορευόντουσαν μαζί και στο τρίτο σετ, αλλά ο Τσιτσιπάς κατάφερε με καλά χτυπήματα να φτάσει στο μπρέικ (4:3) και στη συνέχεια να κρατήσει το σερβίς του για το 5:3. Ο Μπερετίνι κατάφερε να μειώσει εύκολα σε 5:4, ωστόσο ο Έλληνας πρωταθλητής κατέθεσε τις εναπομείνασες δυνάμεις και πήρε το σετ (6:4) και τη νίκη.//

Τα σετ: 4-6, 7-6, 6-4