Πρωταθλήτριες στο διπλό οι Παπαμιχαήλ και Λούρδες Καρλ

Το δίδυμο της Ελληνίδας με την τενίστρια από την Αργεντινή κατέκτησε το διπλό τουρνουά του “Argentina Open”, αφού μαζί κατάφεραν να πετύχουν το απόλυτο των νικών στην WTA 125 διοργάνωση.

Λόγω των έντονων βροχοπτώσεων που είχαν ως αποτέλεσμα να αναβληθούν πολλοί αγώνες την τελευταία μέρα της διοργάνωσης (03/12), οι Δέσποινα Παπαμιχαήλ και Λούρδες Καρλ επωφελήθηκαν και έπαιξαν δύο αγώνες το βράδυ της Κυριακής (3/12).

Πιο συγκεκριμένα, η 30χρονη Ελληνίδα και η 23χρονη αθλήτρια από την Αργεντινή σημείωσαν back to back νίκες σε ημιτελικό και τελικό σε ένα διάστημα 3,5 ωρών, κατακτώντας έτσι τον πρώτο τους τίτλο σαν ζευγάρι, με την Δέσποινα να πανηγυρίζει το τρίτο της φετινό τρόπαιο σε διπλά τουρνουά και το 2ο σε διοργάνωση WTA.

Στον ημιτελικό των 21:35 αντιμετώπισαν τις κορυφαίες του ταμπλό, Πάρι και Στρακόβα, από Γαλλία και Ουκρανία αντίστοιχα, με την επικράτηση να έρχεται σχετικά εύκολα με 2-0 σετ (6-2, 6-2), έπειτα από 1 ώρα και 5 λεπτά αγώνα.

Στον τελικό που ακολούθησε στις 23:20 απέναντι στις Γκαρσία και Σεουίνγκ από Κολομβία και ΗΠΑ, οι Παπαμιχαήλ και Λούρδες Καρλ δυσκολεύτηκαν σε σχέση με τον ημιτελικό, καθώς έπειτα από το κερδοφόρο πρώτο σετ με 6-3, ήρθε η απάντηση από τις αντίπαλές τους με 6-4, με τα δύο ζευγάρια να λύνουν τις διαφορές τους στο tie-break.

Εκεί, το δίδυμο της Ελληνίδας κυριάρχησε στις λεπτομέρειες και με σκορ 11-9, κατόρθωσε να φτάσει στο τελικό 2-1 στα σετ και ύστερα από συνολικά 1 ώρα και 33 λεπτά στο τερέν, να σηκώσει το πολυπόθητο κύπελλο στην γενέτειρα χώρα της Λούρδες Καρλ.//ΠΜ