Πλήρωσε τα λάθη του και αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς!

Δεν τα κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο του τουρνουά στο Μόντε Κάρλο ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος κόντρα στον Αμερικανό Τέιλορ Φριτζ δεν έπιασε τα… στάνταρ του και ηττήθηκε με 2-0 σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε μακριά από τον καλό του εαυτό και ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-2, 6-4) από τον Αμερικανό Τέιλορ Φριτζ, ο οποίος εξασφάλισε μια θέση στα ημιτελικά του τουρνουά που διεξάγεται στο Μόντε Κάρλο, εκεί όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Αντρέι Ρούμπλεφ, που ξεπέρασε το εμπόδιο του Γερμανού Γιάν Λέναρντ.

Στο πρώτο σετ, ο Τσιτσιπάς δέχτηκε μπρέικ από τον Φριτζ στην αρχή και ο Αμερικανός με εκπληκτικές άμυνες στα σερβίς του Έλληνα πρωταθλητή, απέκτησε προβάδισμα 3-0 εύκολα. Στη συνέχεια, ο Έλληνας τενίστας ανέβασε “στροφές” μειώνοντας σε 4-1, όμως ο Φριτζ είχε το “πάνω χέρι”. Με συνοπτικές διαδικασίες, ο Φριτζ κατάφερε να κάνει το 1-0 άνετα με 6-2 και σε εκείνο το σημείο, ο Τσιτσιπάς πήρε ένα toilet break.

Στο δεύτερο σετ, ο Στέφανος ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε, με τον Φριτζ να ισοφαρίζει άμεσα, όμως ο Έλληνας τενίστας ανέκτησε ξανά το προβάδισμα με 2-1. Τα συνεχόμενα λάθη του Τσιτσιπά, έδωσαν το δικαίωμα στον Αμερικανό αρχικά να ισοφαρίσει ξανά και στη συνέχεια να πάρει “κεφάλι” στο σκορ (4-3). Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας με μπρέικ ισοφάρισε σε 4-4, όμως τότε ο Φριτζ…. πάτησε το πόδι στο γκάζι. Με εκπληκτικά σερβίς και τρομερές άμυνες, ο Φριτζ κατάφερε με συνοπτικές διαδικασίες να… καθαρίσει το σετ με 6-4 και να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη, η οποία τον φέρνει στα ημιτελικά του τουρνουά.

Τα σετ: 6-2, 6-4