Ο Ρούμπλεφ πέρασε στα ημιτελικά και…περιμένει τον Τσιτσιπά

Ο 25χρονος Ρώσος τενίστας συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία, επικρατώντας με 2-0 σετ επί του Γερμανού Γιάν Λέναρντ Στρουφ και πλέον περιμένει στους “4” τον νικητή από το ζευγάρι του Έλληνα πρωταθλητή με τον Τέιλορ Φριτζ.

Με νίκη 2-0 σετ (6-1, 7-6(5) κόντρα στον Γερμανό Γιάν Λέναρντ Στρουφ συνέχισε στο ATP Masters του Μόντε Κάρλο ο Αντρέι Ρουμπλέφ, ο οποίος πήρε το “εισιτήριο” για τα ημιτελικά του τουρνουά.

Εκεί, ο 25χρονος Ρώσος θα αναμετρηθεί με το νικητή από το ζευγάρι του Στέφανου Τσιτσιπά και του Τέιλορ Φριτζ. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ρούμπλεφ δεν βρήκε αντίσταση στο πρώτο σετ του αγώνα, όμως στο δεύτερο κατάφερε στο τέλος να… λυγίσει τον Γερμανό τενίστα μετά από ένα ματς που διήρκησε μία ώρα και 39 λεπτά.

Ο Ρούμπλεφ στοχεύει να φτάσει στον τρίτο τελικό του ATP Masters 1000 και δεύτερο στο Μόντε Κάρλο, μετά το 2021.//