Ο Ρούμπλεφ διαδέχθηκε τον Τσιτσιπά!

Ο 25χρονος Ρώσος πανηγύρισε σήμερα (16/4) τον τίτλο στο τουρνουά του Μόντε Κάρλο, τον οποίο την τελευταία διετία (2021-22) είχε κατακτήσει ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας.

Ο Αντρέι Ρούμπλεφ επικράτησε στον τελικό του Δανού Χόλγκερ Ρούνε με 5-7, 6-2, 7-5, ύστερα από έναν αγώνα που κράτησε περίπου δύο ώρες και 35 λεπτά, και κατέκτησε το τρόπαιο στο πρώτο χωμάτινο τουρνουά της κατηγορίας ATP Masters 1000 στην εφετινή σεζόν.

Με το σκορ στο 3-2, ο Ρούνε κατάφερε να “σπάσει” το σερβίς του αντιπάλου του και να προηγηθεί 4-2 στο πρώτο σετ, ωστόσο ο Ρούμπλεφ… απάντησε με “break” και μείωσε σε 4-3, ενώ στο επόμενο γκέιμ ισοφάρισε 4-4. Στη συνέχεια οι δύο αντίπαλοι κράτησαν το σερβίς τους με τον Ρούνε να προηγείται 6-5, ενώ με νέο “break” “έγραψε” το 7-5 και κατέκτησε το πρώτο σετ.

Με το… καλημέρα του δεύτερου σετ ο Ρούμπλεφ “έσπασε” το σερβίς του Ρούνε, ενώ κράτησε στη συνέχεια το δικό του και προηγήθηκε 2-0. Ο Δανός με “break” ισοφάρισε 2-2, αλλά ακολούθως ο Ρώσος… έσπασε δύο φορές το σερβίς του αντιπάλου του και προηγήθηκε 5-2, φτάνοντας τελικά στο 6-2 και την ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ ο Ρούνε έκανε “break” στο δεύτερο γκέιμ και προηγήθηκε 3-0, αλλά ο Ρούμπλεφ “έσπασε” το σερβίς του Δανού στο έβδομο γκέιμ και μείωσε σε 4-3, ενώ κράτησε το δικό του και ισοφάρισε 4-4. Στη συνέχεια με νέο “break” ο 25χρονος προηγήθηκε 6-5 και πήρε το επόμενο γκέιμ, για να κατακτήσει τη νίκη με 7-5 και τον τίτλο στο τουρνουά του Μόντε Κάρλο.

Τα σετ: 5-7, 6-2, 7-5