“Μπλόκο” του ΠΑΣ στην Τρίπολη

Μπορεί ο Αστέρας να προηγήθηκε και να είχε τις φάσεις, οι Γιαννιώτες όμως ισοφάρισαν και άντεξαν στην πίεση των τελευταίων λεπτών, με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1:1, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League.

O αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για τον Αστέρα Τρίπολης ο οποίος άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό. Ο Ριέρα εκτέλεσε το φάουλ, με τον Τσιντώτα να μην μπορεί να αντιδράσει και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Στη συνέχεια ο ΠΑΣ, προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα, χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Οι Γιαννιώτες όμως κέρδισαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα, με τον Καρμόνα να μαρκάρει άτσαλα τον Τζίμα σε διεκδίκηση της μπάλας στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Εραμούσπε ανέλαβε την εκτέλεσή του, με τον Παπαδόπουλο να μην μπορεί να αποκρούσει παρά το γεγονός ότι έπεσε σωστά, γράφοντας το 1:1 και φέρνοντας το ματς σε απόλυτη ισορροπία.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός ήταν πεσμένος, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τρόπο να πατήσουν τα αντίπαλα καρέ. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 70 λεπτό, με τον Ρεγκίς να κάνει το σουτ από δεξιά έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Ο Αστέρας στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό και ήταν αυτό που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ψάχνοντας το γκολ που θα του έδινε και πάλι το προβάδισμα. Oι Αρκάδες απείλησαν και πάλι με τον Ρεγκίς, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία ενώ στο 81ο λεπτό, ο Σίτο έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. O Αστέρας έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για το 2:1, στην εκπνοή της αναμέτρησης, με τον Ζουγλή να φεύγει στην αντεπίθεση και να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Τσιντώτα ο οποίος απέκρουσε με τα πόδια κρατώντας την ομάδα του ζωντανή. Έτσι, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες, με τον Αστέρα, να βρίσκεται στην 8η θέση και τον ΠΑΣ, με 22 βαθμούς μια ανάσα από τη ζώνη του υποβιβασμού.//

Γκολ: 2′ Ριέρα / 37′ Εραμούσπε
Kίτρινες: 28′ Ατιένθα, 73′ Κωστέας / 26′ Τζίνο, 90+1 Τζίμας

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Ατιένθα, Καστάνιο, Τασουλής, Σανταφέ (46′ Αλάγκμπε), Ιγκλέσιας (46′ Μουνάφο), Ριέρα (70′ Κόστα), Κρεσπί, Σίτο (85′ Ζουγλής), Μπαράλες (70′ Κωστέας)

ΠΑΣ Γιάννινα: Τσιντώτας, Σόρια, Παντελάκης (21′ Μπακαδήμας), Εραμούσπε, Πήλιος, Τζίμας, Καραχάλιος, Τζίνο, Ριένστρα (64′ Νίνης), Μπάλαν, Μορέιρα (89′ Φοφανά)

Αστέρας Τρίπολης: ΑΕΚ εκτός
ΠΑΣ Γιάννινα: ΠΑΟΚ εντός