“Μοιρασιά” στην Τρίπολη

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες αλλά με μία κόκκινη κάρτα στο πρώτο ημίχρονο, Αστέρας και Λεβαδειακός έμειναν στο 0:0, μένοντας αμφότεροι στην ίδια βαθμολογική κατάσταση που βρίσκονταν πριν το ματς.

Οι Αρκάδες έμειναν στην 9η θέση, έχοντας πλέον 18 βαθμούς. Από την άλλη, οι Βοιωτοί έφτασαν τους 12 πόντους όντες 12οι, στο +1 από την Λαμία και το +4 από τον Ιωνικό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα χαμηλός στα πρώτα λεπτά, με τον Αστέρα να έχει την κατοχή αλλά να μην απειλεί. Στο 19ο λεπτό, ήρθε η πρώτη καλή φάση, όταν ο Κρέσπι σούταρε μετά τη σέντρα του Άλβαρες αλλά απέκρουσε ο Στογιάνοβιτς. Στο 24′ άλλαξαν οι ισορροπίες του αγώνα, όταν ο Ριέρα δέχθηκε δεύτερη κίτρινη μέσα σε λίγα λεπτά και άφησε τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο. Στο 31′ ο Μπαράλες απείλησε από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε οριακά άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το 0:0.

Οι Βοιωτοί θέλησαν να… πιέσουν για να πάρουν το προβάδισμα, εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα. Παρ’ ότι δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες καταφέρνοντας να… ζεστάνουν τον Παπαδόπουλο, δεν κατάφεραν να τον αγχώσουν ιδιαίτερα. Ο Βέλιτς έκανε και κάποιες κινήσεις από τον πάγκο προσπαθώντας να αλλάξει την κατάσταση. Ωστόσο δεν υπήρξε κάποια άλλη σημαντική στιγμή, με το τελικό σκορ να είναι το 0:0.//