“Καθάρισαν” οι σέντερ φορ του Άρη…

Οι Θεσσαλονικείς πραγματοποίησαν μία μεστή εμφάνιση στην 24η αγωνιστική της Super League, δεν συνάντησαν μεγάλη δυσκολία απέναντι στον Βόλο και με γκολ από τους Μορόν και Ανσαριφάρντ πήραν τη νίκη με 2-0.

Σκληρό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με πολλά φάουλ από πλευράς των φιλοξενούμενων, οι οποίοι δεν ήθελαν να αφήσουν τον Άρη να βρει ρυθμό και να κυκλοφορήσει την μπάλα. Έτσι, η πρώτη τελική ήρθε στο 11′, με τον Κόβακς να σταματάει τον Μορόν, έπειτα από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Σουλεϊμάνοφ. Ισορροπημένο το ματς στην αρχή, αν και ο Βόλος δεν μπορούσε να φανεί απειλητικός για την εστία του Κουέστα. Σταδιακά, οι “κίτρινοι” πήραν τον έλεγχο, με τον Σουλεϊμάνοφ να έχει τρεις τελικές από το 21′ έως το 27′, όμως καμία δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Κόβακς. Στο 44′ ο Άρης σπατάλησε μία μεγάλη διπλή ευκαιρία. Ο Μανού Γκαρθία βρέθηκε με χώρο μπροστά του λίγο έξω από την περιοχή, σούταρε και έδιωξε ο τερματοφύλακας του Βόλου. Ο Μορόν πήρε το ριμπάουντ, όμως σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Τελικά ο Ισπανός φορ πήρε το… αίμα του πίσω στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μανού Γκαρθία με τρομερή ενέργεια και τακουνάκι τροφοδότησε τον Μορόν, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα αυτή τη φορά για το 1-0.

(EUROKINISSI)

Μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από την ανάπαυλα, το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό και σ’ αυτό έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι ο Άρης είχε ήδη πάρει το προβάδισμα που έψαχνε σε όλο το πρώτο ημίχρονο και ήρθε λίγο πριν τη λήξη του 45λεπτου. Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ήρθε η πρώτη τελική από πλευράς Βόλου, με ένα σουτ του Ασεχνούν, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Κουέστα. Στο 70′ ο Σουλεϊμάνοφ μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά ο Κόβακς τον σταμάτησε. Ο Νταρίντα πήρε το ριμπάουντ από το ύψος του πέναλτι, αλλά το τελείωμά του ήταν κακό και πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ζαμόρα έκανε ωραία ενέργεια, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Άρης κλείδωσε το τρίποντο με το πρώτο γκολ του Ανσαριφάρντ στο 88′. Ο Άλχο νίκησε στον αέρα τον Νταρίντα, αλλά αντί για τον Κόβακς την έστρωσε στον Ανσφαριφάρντ, ο οποίος με ωραίο τσίμπημα της μπάλας έκανε το 2-0.

ΓΚΟΛ: 45’+1′ Μορόν, 88′ Ανσαριφάρντ

Κίτρινη: 76′ Τζούρασεκ, 84′ Ανσαριφάρντ / 10′ Ντε Καμπς, 12′ Γκαρσία, 31′ Κόμπα, 77′ Τσοκάνης, 90’+1′ Καλογερόπουλος, 90’+3′ Μπαριέντος