Σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα, καθώς ήταν κακό ποιοτικά και δεν υπήρχαν πολλές ευκαιρίες, Πανσερραϊκός και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς σκορ για την 24η αγωνιστική της Super League και μοιράστηκαν από έναν βαθμό, που τους κρατάει σε απόσταση από τις τελευταίες θέσεις ενόψει των πλέι άουτ.

Από την αρχή η αναμέτρηση στο Δημοτικό Στάδιο Σερρών δεν είχε καλό ρυθμό. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο, όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να φανεί απειλητική. Στο 20′ ο Ουάρντα έκανε την κίνηση από αριστερά, βρήκε τον Άλεξιτς, ο οποίος με δυνατό σουτ σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Τσιντώτα, όμως ο Αιγύπτιος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Στο 26′ ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε φάουλ από καλό σημείο, όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο. Ένας ωραίος συνδυασμός από πλευράς γηπεδούχων στο 38′, έβγαλε τον Χατζηστραβό με την μπάλα στα πόδια στο όριο της μεγάλης περιοχής, όμως αυτός σούταρε ψηλά άουτ. Κάπως έτσι πέρασε το πρώτο ημίχρονο στις Σέρρες, χωρίς να υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο στο πρώτο 45λεπτο και το 0-0 να αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ήρθε και η πρώτη τελική στην εστία στην αναμέτρηση, με τον Τομάς να κάνει το σουτ, χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Τσιντώτα, ο οποίος μπόρεσε να μπλοκάρει σταθερά την μπάλα. Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με σουτ του Στάικου, το οποίο κατέληξε άουτ. Τα λεπτά περνούσαν και μπορεί να μην υπήρχε κάποια σπουδαία φάση από τις δύο πλευρές, όμως το παιχνίδι ήταν καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 78′ ο Ατρόμητος είχε την καλύτερή του στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Γκονζάλεθ βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι, όμως δεν σούταρε όπως θα ήθελε και ο Χοβάν μπλόκαρε την μπάλα. Στο επόμενο λεπτό ήρθε η απάντηση από τον Πανσερραϊκό. Σέντρα από τα δεξιά με τον Άλεξιτς να παίρνει την κεφαλιά και τον Τσιντώτα να μπλοκάρει την μπάλα.

ΓΚΟΛ:

Κίτρινη: 41′ Άλεξιτς, 72′ Χατζηστραβός, 82′ Θυμιάνης / 25′ Κεσχρίντα, 69′ Ντε Μποκ, 90’+2′ Βρακάς