Νίκη με σούπερ Κωνσταντέλια στους Ζωσιμάδες για τον ΠΑΟΚ

Ο “δικέφαλος του βορρά” επικράτησε 3-1 του ΠΑΣ στα Γιάννενα και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League.

O ΠΑΟΚ επικράτησε 3-1 του ΠΑΣ στους Ζωσιμάδες, με τον Κωνσταντέλια να πετυχαίνει για πρώτη φορά στην καριέρα του στην ανδρική ομάδα δύο τέρματα. Ο “δικέφαλος του βορρά” πήρε το σημαντικό τρίποντο και ανέβηκε στην δεύτερη θέση με 10 βαθμούς στο -2 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, ενώ οι Γιαννιώτες παρέμειναν στην 9η θέση με πέντε.

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και σκόραρε με το… καλησπέρα. Λάθος του Κλέιμαν που στην προσπάθειά του να κάνει ένα βολέ βρήκε τον Μπράντον Τόμας, με τη μπάλα να καταλήγει στον Κωνσταντέλια που σκόραρε σε κενή εστία. Στη συνέχεια ο “δικέφαλος του βορρά” είχε τον έλεγχο και δεν απειλήθηκε σημαντικά από τον ΠΑΣ. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, ήρθε στο 24ο λεπτό, με τον Λιάσο να κάνει ένα τρομερό σουτ και τον Κοτάρσκι να προχωρά σε εντυπωσιακή απόκρουση. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και μάλιστα ένα λεπτό αργότερα έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Σόρια εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, με τον Παμλίδη να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Ο “δικέφαλος του βορρά”, στη συνέχεια προσπάθησε να απαντήσει και στο 33ο λεπτό πήρε και πάλι το προβάδισμα. Ο Μπράντον έδωσε στον Κωνσταντέλια και μετά από πολύ όμορφη ενέργεια πλάσαρε για το 2-1, πετυχαίνοντας για πρώτη φορά στην καριέρα του δύο τέρματα με την αντρική ομάδα. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα με σκορ 2-1.

Ο ΠΑΣ μπήκε με το πόδι στο… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έψαξε από νωρίς να βρει το τέρμα που θα έφερνε και πάλι το ματς στην απόλυτη ισορροπία. Αρχικά πίεσε με τον Παμλίδη ο οποίος έκανε τη σέντρα και λίγο έλειψε ο Κεντζιόρα να βάλει αυτογκόλ στην προσπάθειά του να διώξει, ενώ στο ίδιο λεπτό, ο Εραμούσπε έκανε ανενόχλητος την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Ο ρυθμός έπεσε στην συνέχεια, μετά τα πρώτα ιδιαίτερα κινητικά λεπτά του ΠΑΣ στην περιοχή του ΠΑΟΚ. Η σειρά των “ασπρόμαυρων” να απειλήσουν ήρθε στο 63ο λεπτό, όταν ο Κωνσταντέλιας βρέθηκε σε θέση βολής και έφτασε κοντά στο χατ-τρικ, όμως το σουτ του βρήκε στον Κλέιμαν. Ο ΠΑΣ προσπάθησε να απειλήσει και να εκμεταλλευτεί το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ δεν είχε τελειώσει το παιχνίδι, όμως ο “δικέφαλος του βορρά” στο 77′ βρήκε ακόμη ένα τέρμα. Ο Σαμάτα κατέβασε εξαιρετικά τη μπάλα, την έδωσε στον Ζίβκοβιτς που με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 3-1 και… κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν και τέταρτο τέρμα με τον Τάισον που βγήκε τετ-α-τετ, όμως νικήθηκε από τον Κλέιμαν. Οι δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό στα τελευταία λεπτά, με το 3-1 να παραμένει έως το τέλος και τον ΠΑΟΚ να παίρνει μεγάλη νίκη φτάνοντας τους 10 βαθμούς.

Γκολ: 25′ Παμλίδης / 4′, 33′ Κωνσταντέλιας, 77′ Ζίβκοβιτς
Κίτρινες: 70′ Κιάκος, 72′ Εραμούσπε, 76′ Παμλίδης, 78′ Λιάσος / 37′ Κεντζιόρα, 78′ Ζίβκοβιτς