Σεφτέ στις νίκες τα “λιοντάρια”

Το πρώτο του τρίποντο μετά την επάνοδό του στη Super League πέτυχε ο Πανσερραϊκός, που στην επιστροφή του στη φυσική του έδρα στο “Δημοτικό στάδιο Σερρών” κέρδισε με 2-0 την Λαμία.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία κατέκτησε το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα, αφού νίκησε με 2-0 την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου χάρις τα τέρματα των Άλεξιτς και Στάικου στο 66′ και στο 70′ λεπτό της αναμέτρησης αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και έφτασαν κοντά στην επίτευξη του τέρματος στο 4ο λεπτό, όταν ο Μούργος έκανε το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι, βρήκε τον Δεληγιαννίδη, αλλά ο τελευταίος από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Πανσερραϊκός απείλησε ξανά με τον ίδιο παίκτη αυτή τη φορά στο 16′, αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο Κοσέλεφ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου όμως άνηκε στην Λαμία, καθώς οι η ομάδα του Βόκολου έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Αρχικά ο Σλίβκα έκανε… τα πάντα, πάσαρε στον Μαρτίνες που από πολύ καλή θέση δεν κατάφερε να σκοράρει και στην συνέχεια ο Καρλίτος με σουτ μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Χόβαν. Στο 31ο λεπτό ο Πεταυράκης μετά από σέντρα του Πηλέα δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αν και ανενόχλητος. Κάπως έτσι παρέμεινε το 0-0 που ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημίχρονου.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου ημίχρονου άνηκε στον Πανσερραϊκό. Ο Άλεξιτς έκανε την κεφαλιά μετά την σέντρα του Μούργου με τον Κοσέλεφ να διώχνει εξαιρετικά. Στο 66ο λεπτό ήρθε το γκολ που έψαχναν οι γηπεδούχοι. Αρχικά ο Κοσέλεφ νίκησε με νέα εξαιρετική επέμβαση τον Μπέργκστρεμ και ο Άλεξιτς πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0 για τα “λιοντάρια“. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η ομάδα από τις Σέρρες πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με το εξαιρετικό μακρινό σουτ του Στάικου, ο οποίος δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων κάνοντας το 2-0. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να βρει και τρίτο γκολ αλλά δεν τα κατάφερε με το 2-0 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 66′ Άλεξιτς, 70′ Στάικος

Κίτρινες: 48′ Στάικος / 47′ Στάνκο