Πετράκης: «Σημαντικό που παλέψαμε μέχρι την τελευταία στιγμή»

Ικανοποιημένος έμεινε με τους παίκτες του ο τεχνικός του Παναιτωλικού, παρά την ήττα με 2-1 από τον Παναθηναϊκό.

Ο Γιάννης Πετράκης δεν είχε παράπονα από τους ποδοσφαιριστές του που αγωνίστηκαν στο “Απόστολος Νικολαΐδης“, αφού θεωρεί ότι πάλεψαν μέχρι τέλους, παρότι είχαν μείνει πίσω με 2-0.

Αναλυτικά, οι δηλώσεις του στην Cosmote TV:

«Στο πρώτο ημίχρονο παρότι είχαμε καλή οργάνωση σε αυτό που επιλέξαμε να παίξουμε, δεν δεχθήκαμε ιδιαίτερες ευκαιρίες, έκανε ο αντίπαλος νομίζω μία στατική φάση και άλλη μία. Το μεγάλο πρόβλημα ήταν όταν παίρναμε την μπάλα ότι δεν μπορούσαμε να τη διαχειριστούμε καλά.

Από τη στιγμή που προηγήθηκε ο αντίπαλος στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλάξαμε την τακτική προσέγγιση στο παιχνίδι και το πλάνο μας, νομίζω ότι θα μπορούσαμε, είχαμε ενέργεια, πρέπει να βελτιωθούμε ακόμη κι άλλο, είχαμε πράγματα που μπορούσαμε να τα κάνουμε καλύτερα και να γίνουμε ακόμη πιο απειλητικοί.

Καταφέραμε και ισοφαρίσαμε, χάσαμε ακόμη μια καλή ευκαιρία με τον Λιάβα, θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω στο τέλος. Για μένα σημαντικό είναι ότι το παλέψαμε μέχρι την τελευταία στιγμή αλλά θέλουμε πολλή δουλειά ακόμη, να βελτιωθούμε με τη μπάλα στα πόδια σε οποιαδήποτε συνθήκη και αν βρεθούμε στο γήπεδο μέσα, μιλάω και για το πρώτο ημίχρονο και για το δεύτερο ημίχρονο που είχαμε επιλογές να γίνουμε ακόμα πιο επικίνδυνοι, αν μεταφέραμε τη μπάλα σε σημεία που κάθε μέρα δουλεύουμε και έχουμε πει ότι πρέπει να πάει.

Η αποστολή μας ήταν δύσκολη, μένει η προσπάθεια που έκαναν τα παιδιά και είμαι ευχαριστημένος. Μαθαίνουμε και συνεχίζουμε».//ΓΑ