Ο Σπόραρ τον ανέβασε στην κορυφή και… περιμένει

Με τον Σλοβένο σέντερ φορ να σκοράρει εις διπλούν, παρά το γεγονός ότι μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 του Παναιτωλικού στο “Απόστολος Νικολαΐδης”.

Οι “πράσινοι” πλέον βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League, έχοντας 40 βαθμούς. Πλέον, περιμένουν το ντέρμπι του Άρη με τον ΠΑΟΚ, που θα καθορίσει το αν θα μείνουν στην 1η θέση και μετά το τέλος της αγωνιστικής. Οι Αγρινιώτες έμειναν στους 14 πόντους και την 11η θέση.

Ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το πρώτο λεπτό, όμως για αρκετή ώρα δεν δημιούργησε κάποια καλή στιγμή. Αυτό σταμάτησε να ισχύει στο 24′, όταν ο Χουάνκαρ έκανε ένα γύρισμα από τα δεξιά, αλλά ο Βαγιαννίδης δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Οι παίκτες του Τερίμ αύξαναν την πίεσή τους όσο περνούσαν τα λεπτά, όμως εν τέλει πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Ο Τούρκος κόουτς έκανε αλλαγές πριν την έναρξη του δευτέρου μέρους, με τους Σπόραρ και Αϊτόρ να μπαίνουν στις θέσεις των Μαντσίνι και Βιλένα. Ο Σλοβένος φορ ήταν αυτός που έδωσε τη λύση στο 51′, όταν από σέντρα του Χουάνκαρ μετά από φάση διαρκείας έπιασε κεφαλιά και νίκησε τον Καπίνο για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να βγάλουν… αντίδραση και ανέβασαν την πίεσή τους, έχοντας πια και κατοχή σε μεγαλύτερα ποσοστά απ’ ότι στην πρώτη ώρα του αγώνα. Στο 74′ είχαν μία σπουδαία ευκαιρία με κεφαλιά του Ζοάο Πέδρο, την οποία έδιωξε δύσκολα ο Λοντίγκιν σε κόρνερ.

Στο 80′ ο Τζούρισιτς παρά λίγο να τελειώσει το ματς, όμως η μπάλα σε σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι. Εννέα λεπτά μετά, ο Σέρβος συνεργάστηκε ιδανικά με τον Σπόραρ και ο Σλοβένος πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Το μόνο που κατάφεραν οι Αγρινιώτες ήταν να μειώσουν στο 90’+2′ με ωραίο σουτ του Σενγκέλια. Ο Γεωργιανός δύο λεπτά μετά… άγγιξε την ισοφάριση με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Λοντίγκιν έδιωξε δύσκολα.

ΓΚΟΛ: 51′, 89′ Σπόραρ

Κίτρινη: 55′ Τζούρισιτς, 90’+6′ Γεντβάι – 43′ Πέρεζ, 90’+4′ Μλαντέν