ΠΑΣας παραμονής στη Νίκαια!

Ο “Άγιαξ της Ηπείρου” νίκησε με 1:0 εκτός έδρας τον Ιωνικό και απομακρύνθηκε στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, αφήνοντας τους Νικαιώτες στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε το μεγάλο διπλό στη Νεάπολη, καθώς με το γκολ του Μορέιρα επικράτησε του Ιωνικού με 1:0 και πλέον είναι πιο σίγουρος για την παραμονή του στην κατηγορία, σε αντίθεση με τους Νικαιώτες που βρέθηκαν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πρώτη τελική για το ματς στο 7′. Ο Βαλεριάνος εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Σεμπά έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Ιωνικός μπήκε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά και θέλησε να βρει το γρήγορο γκολ. Ωστόσο σταδιακά ο ΠΑΣ ισορρόπησε και προσπαθούσε να απειλήσει τα καρέ του Χουτεσιώτη. Στο 12′ ο Λιάσος δοκίμασε το σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά δεν είχε τύχη και πέρασε άουτ. Καλή στιγμή για τους Νικαιώτες στο 15′. Ο Βαλεριάνος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μάντζης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 25′ ο Τσιγκρίνσκι με κεφαλιά και αυτός έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Υποψία φάσης για τον ΠΑΣ στο 28′, αλλά η κεφαλιά του Τζίνο ήταν άστοχη. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός και οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κρατούσαν κατά κύριο λόγο την μπάλα, αλλά καμία ομάδα δεν έγινε άκρως απειλητική προς τις δύο εστίες στο πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού. Ο Παμλίδης στο 38′ δοκίμασε ένα ωραίο σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα όμως πέρασε άουτ. Ωραίο γέμισμα του Τσιγκρίνσκι στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ στο 42′ και ο Σεμπά με ωραία κίνηση και σουτ μέσα από την περιοχή, ανάγκασε τον Τσιντώτα να επέμβει, μπλοκάροντας με δεύτερη προσπάθεια την μπάλα. Οι Νικαιώτες ήταν ελαφρώς πιο απειλητικοί στο πρώτο 45λεπτο, όμως καμία ομάδα δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης με τον ρυθμό του αγώνα να είναι ιδιαίτερα αργός και έτσι πήγαν στην ανάπαυλα με το ισόπαλο 0:0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τον ΠΑΣ, αφού ο κίπερ Τσιντώτας αποχώρησε με πρόβλημα στον δεξιό του προσαγωγό και αντικαταστάθηκε από τον Αθανασίου στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης. Μακρινό σουτ του Μάντζη στο 53′, μπλόκαρε σταθερά ο Αθανασίου. Στο 64′ ο “Άγιαξ της Ηπείρου” άνοιξε το σκορ! Ο Τζίμας βρήκε ωραία με τακουνάκι τον Πήλιο, το σουτ του εξουδετερώθηκε από τον Χουτετσιώτη, αλλά ο Μορέιρα πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1:0. Καλή στιγμή για τον Ιωνικό στο 75′. Ο Ελευθεριάδης έφερε την μπάλα στο αριστερό έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Ο Τζίμας σκόραρε στο 83′, έπειτα από γύρισμα του Μορέιρα, ωστόσο ο επιθετικός από τη Γουϊνέα ήταν εκτεθειμένος και το γκολ δεν μέτρησε. Ο Ρομαό έκανε μια σέντρα σουτ από τα δεξιά και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Αθανασίου στο 87′! Στο 90+5′ ο Κάνιας δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, ένας αμυνόμενος του ΠΑΣ του έβαλε την κόντρα και η μπάλα πέρασε κόρνερ. Πάνω κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά, αλλά ο Ιωνικός δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης και ο ΠΑΣ πήρε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στη “μάχη” της παραμονής.

ΓΚΟΛ: – / 64′ Μορέιρα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 78′ Ρομαό, 90′ Βαλεριάνος, 90+6′ Μύγας / 24′ Τζίνο, 66′ Λιάσος, 90+2′ Μπάλαν, 90+6′ Παμλίδης, 90+8′ Ροσέρο, 90+10′ Αθανασίου