Νίκη-οξυγόνο για τον Παναιτωλικό, με “ήρωα” τον Γκρατερόλ

Τα “καναρίνια” επέστρεψαν στις νίκες (1:0), κόντρα στον… αναγεννημένο Ιωνικό, με το νεοαποκτηθέντα τερματοφύλακα να κάνει σπουδαία απόκρουση στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Το σύνολο του Γιάννη Αναστασίου επικράτησε μόλις για δεύτερη φορά στα τελευταία οκτώ εντός έδρας παιχνίδια, ωστόσο… χτυπάει την πόρτα των πλέι οφ.

Στο 5ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν ένα φάουλ σε καλή θέση, με την εκτέλεση του Λοβέρα να σταματάει στη συμβολή των δοκών. Στο 12ο λεπτό ο Παναιτωλικός σκόραρε με τον Ντίας, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 20′, ο Φαντιγκά έκανε ωραία ατομική ενέργεια, πλάσαρε, όμως ο Γκρατερόλ μπλόκαρε σταθερά. Οι Νικαιώτες είχαν μπει καλύτερα στο παιχνίδι, ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και πίεζαν τον Ιωνικό. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στα σκληρά μαρκαρίσματα και οι φάσεις ήταν ελάχιστες. Στο 41ο λεπτό ο Μλάντεν βρήκε τον Λιάβα στην πλάτη της άμυνας, με τον τελευταίο να πλασάρει και τον Χουτεσιώτη να αποκρούει.

Οι Αγρινιώτες μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να πιέσουν από την πρώτη στιγμή τον Ιωνικό. Στο 51ο λεπτό ο Σενγκέλια πήρε την μπάλα στα όρια της περιοχής κι επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και οι δύο ομάδες κινούνταν με πολλή τακτική, ενώ τα σκληρά μαρκαρίσματα ήταν συχνά. Στο 74′, ο Καμπράλ απομάκρυνε λανθασμένα, ο Μόρσεϊ βρήκε την κατάλληλη στιγμή τον Κολοβό και ο 29χρονος μεσοεπιθετικός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό σουτ. Αυτό είναι το πρώτο γκολ του Κολοβού, μετά την 4η αγωνιστική και το νικητήριο τέρμα απέναντι στον ΟΦΗ. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκρατερόλ διατήρησε το 1:0, πραγματοποιώντας σπουδαία απόκρουση σε εξ επαφής σουτ του Μύγα.//

ΓΚΟΛ: 74′ Κολοβός
ΔΟΚΑΡΙ: 51′ Σενγκέλια / 5′ Λοβέρα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 4′ Μλάντεν, 31′ Ντουάρτε, 36′ Κολοβός / 7′ Σάκιτς, 36′ Μύγας, 58′ Λοβέρα, 90′ Βαλεριάνος
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Γκρατερόλ, Λιάβας, Μλάντεν, Μαλής, Χουχούμης, Μάρτενσον, Ντίας, Κολοβός (87′ Μπουζούκης), Σενγκέλια (72′ Μόρσεϊ), Ντουάρτε (84′ Αποστολάκης), Καρέλης (72′ Πέδρο)

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Μπουένα, Βαλεριάνος, Αντούνες (81′ Μάνος), Σάκιτς, Φαντιγκά, Λοβέρα (63′ Καμπράλ), Σεμπά (81′ Μασάς), Μάντζης

Παναιτωλικός: Εκτός με Λεβαδειακό (26/2)
Ιωνικός: Εντός με ΟΦΗ (26/2)