Ματσάρα στο Βόλο στη σκιά της διακοπής

Στο Πανθεσσαλικό έγινε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι ανάμεσα στους “κυανέρυθρους” και τον Ολυμπιακό, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες (2-2). Ωστόσο, το ματς στιγματίστηκε από σοβαρά επεισόδια λίγο πριν το φινάλε και τα τελευταία λεπτά, έπειτα από μεγάλη διακοπή, παίχτηκαν με… πασούλες.

Για 90 και κάτι λεπτά, στο Πανθεσσαλικό έγινε ένα φοβερό παιχνίδι, με τρία πέναλτι, ένα αυτογκόλ, δύο κόκκινες κάρτες και δύο ακυρωμένα γκολ, μέσω VAR. Το ματς της χρονιάς στη Super League θα μπορούσε να πει κάποιος και με τον Ολυμπιακό μπροστά σε μία σοβαρή γκέλα, που αλλάζει τα δεδομένα στις πρώτες θέσεις της κατάταξης. Όμως, όλα αυτά ξεχάστηκαν γρήγορα, καθώς ο αγώνας διακόπηκε για αρκετή ώρα, εξαιτίας επεισοδίων και όταν οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο, έπαιξαν πασούλες και ο διαιτητής σφύριξε γρήγορα τη λήξη.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη απειλή. Στο 18′ όμως άλλαξαν οι ισορροπίες, μιας και ο VAR διόρθωσε τον διαιτητή Παπαπέτρου και ο Βόλος κέρδισε πέναλτι, αλλά και την αποβολή του Ρέτσου. Ο Μωραΐτης ανέλαβε την εκτέλεση, νικήθηκε από τον Πασχαλάκη, αλλά στο… ριμπάουντ άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, διατήρησαν την κατοχή και προσπάθησαν σιγά-σιγά να συνέλθουν από το σοκ, που είχαν υποστεί μένοντας πίσω στο σκορ και με παίκτη λιγότερο. Στο 34′ ήρθε η πρώτη τους καλή στιγμή, με τον Μασούρα να τροφοδοτεί τον Ελ Κααμπί, ο οποίος από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κόστιτς. Στο 42′ κέρδισαν κι εκείνοι την εσχάτη των ποινών, μετά από άτσαλο μαρκάρισμα του Κόστιτς. Ο Ελ Κααμπί πήρε την μπάλα από τον Φορτούνη και εκτέλεσε, σκοράροντας για το 1-1. Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Βολιώτες έχασαν μία σημαντική ευκαιρία για να ξαναπάρουν το προβάδισμα, με τον Πασχαλάκη να διώχνει εξ’ επαφής το πλασέ του Κόμπα. Στο 45’+12′ οι ισορροπίες… επανήλθαν, μιας και ο Μύγας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πολλοί θα περίμεναν ότι το δεύτερο μέρος δεν θα είναι τόσο συναρπαστικό, ωστόσο έπεσαν έξω, αφού ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε αμείωτος. Η άμυνα του Ολυμπιακού εκτέθηκε ξανά στο ξεκίνημα του δευτέρου 45λεπτου, με τον Βόλο να κερδίζει πέναλτι στο 51′, καθώς ο Ιμπόρα έριξε τον Μωραΐτη στο έδαφος. Ο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση, σημάδεψε στο κέντρο της εστίας και πέτυχε το 2-1 για τους γηπεδούχους. Παρ’ όλα αυτά, οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν άμεσα την απάντηση. Ο Ροντινέι ντρίμπλαρε ωραία, έκανε το γέμισμα από τα δεξιά και ο Καλογερόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το 2-2 στο 54′. Δύο λεπτά μετά, ο Μασούρας είχε μία σημαντική ευκαιρία για να βάλει μπροστά τον Ολυμπιακό, όμως το σουτ του από καλή θέση, δεν βρήκε στόχο. Ο Έλληνας επιθετικός βρήκε δίχτυα στο 62′, έπειτα από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, αλλά έπειτα από αρκετά λεπτά, το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, μετά από χρήση του βίντεο. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για να βρουν το γκολ της νίκης, αφήνοντας όμως κενά στην άμυνα, τα οποία οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν με αντεπιθέσεις. Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ που έψαχνε απεγνωσμένα με κεφαλιά του Ελ Κααμπί, ωστόσο δεν μέτρησε, επειδή ο Ελ Αραμπί ήταν σε θέση οφσάιντ.

ΓΚΟΛ: 20′ Μωραΐτης, 51′ Γκαρσία (πεν.) – 42′ Ελ Κααμπί (πεν.), 54′ Καλογερόπουλος (αυτ.)

Κίτρινες: 38′, 45’+12′ Μύγας, 42′ Κόστιτς, 47′ Τρουιγέ, 60′ Ασλανίδης, 76′ Κόμπα, 81′ Κορνετέ – 28′ Μασούρας, 66′ Φορτούνης, 90’+1′ Ελ Κααμπί

Κόκκινες: 45’+12′ Μύγας – 18′ Ρέτσος

Δοκάρι:

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Kόστιτς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα (32′ Κίτσος), Γκλάβτσιτς, Τρουιγέ, Άλχο, Κόμπα (77′ Κορνετέ), Μωραΐτης (59′ Ασλανίδης), Γκαρσία

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Μπιανκόν, Ορτέγκα, Καμαρά (72′ Καρβάλιο), Ιμπόρα, Μπιέλ (23′ Έσε), Μασούρας (83′ Ελ Αραμπί), Φορτούνης, Ελ Κααμπί.