Επιστροφή στις νίκες μετά τον… Αύγουστο για τον ΠΑΣ

Οι Γιαννιώτες κατόρθωσαν να γευτούν το τρίποντο μετά από την… πρεμιέρα της Super League, επικρατώντας του Αστέρα Τρίπολης με 2-1 στους “Ζωσιμάδες” για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μαχητικός και αποφασισμένος ο ΠΑΣ Γιάννινα. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, χάρη στα δύο γκολ που πέτυχε σε λιγότερο από πέντε λεπτά. Ο Παμλίδης ισοφάρισε στο 32′, πριν κάνει το 2-1 με κεφαλιά ο Λεό στο 36′.

Παρόλο που οι Ηπειρώτες μπήκαν… ορεξάτοι στο γήπεδο και απείλησαν νωρίς με τον Παμλίδη, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, ο Αστέρας ευτύχησε να ανοίξει το σκορ από νωρίς. Στο 10′, ο Καστάνιο βρήκε τον Μιριτέλο με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και ο Αργεντινός επιθετικός νίκησε τον Κλέιμαν με προβολή για το 1-0.

Ο ΠΑΣ συνέχισε το παιχνίδι του, ψάχνοντας την ισοφάριση και στο 22′ απείλησε ουσιαστικά. Τη σέντρα του Σόρια συνάντησε ο Παντελάκης με το κεφάλι, αλλά η προσπάθεια του Έλληνα στόπερ σταμάτησε στο αριστερό οριζόντιο δοκάρι. Οι Γιαννιώτες έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ στο 26′, αλλά ο Παπαδόπουλος έκανε την επέμβαση του αγώνα. Ο Καραχάλιος εξαπόλυσε ένα δυνατό σουτ από τα 23+ μέτρα, όμως ο Έλληνας γκολκίπερ είχε αντίθετη γνώμη.

Σε ένα… ντελίριο ευκαιριών, ο Τζίνο ήταν ο επόμενος που θα αστοχούσε για τον ΠΑΣ, δύο λεπτά μετά. Η μπάλα έπεσε στα πόδια του ενώ ερχόταν με φόρα, αλλά το βολέ που επιχείρησε έστειλε τη μπάλα με ταχύτητα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

Απόλυτα αποφασισμένοι να φέρουν το ματς στα ίσα οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου, το πέτυχαν μετά από πολλή προσπάθεια στο 32′. Ο Κόντε σούταρε βλέποντας τον Παπαδόπουλο αρκετά μακριά από την εστία του, αλλά το ριμπάουντ πήρε ο Παμλίδης που με διαγώνιο σουτ ακριβείας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η ανατροπή ήρθε σχεδόν άμεσα, πιο συγκεκριμένα στο 36′. Ο Ζαν-Μπατίστ Λεό σηκώθηκε ψηλότερα από όλους σε εκτελεσμένο κόρνερ του Σόρια και έστειλε τη μπάλα στη γωνία με καρφωτή κεφαλιά για το 2-1.

Στο 44′, ο Αστέρας απείλησε για πρώτη φορά μετά το γκολ του Μιριτέλο. Ο Ρεγκίς έκανε μονοκόμματο συρτό σουτ, έπειτα από γύρισμα, αλλά η μπάλα… έξυσε το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν. Έτσι, οι γηπεδούχοι μπήκαν με το προβάδισμα στα αποδυτήρια στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Πανικό προκάλεσε η κεφαλιά του Ζαν-Μπατίστ Λεό που έφερε “τούμπα” το ματς πριν το ημίχρονο στους “Ζωσιμάδες” (X/@Super_League_GR)

Χαμηλότερος ήταν ο ρυθμός του ματς στο δεύτερο μέρος, αφού ο τραυματισμός του Σίτο διέκοψε τη ροή. Τελικά, ο Ισπανός μεσοεπιθετικός βγήκε αναγκαστική αλλαγή και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για μαγνητική.

Ο Αστέρας άρχισε να δημιουργεί και να αστοχεί στις ευκαιρίες του σε εκείνο το σημείο. Στο 57′, ο Ρεγκίς γύρισε πολύ ωραία το σώμα του, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε για εκατοστά εκτός εστίας. Στο 77′, ο Καστάνιο απείλησε με δυνατή κεφαλιά έπειτα από κόρνερ, αλλά η προσπάθειά του πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν. Συνολικά, οι Αρκάδες προσπαθούσαν να απειλήσουν περισσότερα με… φιλόδοξες προσπάθειες και τους έλειπε η ουσία.

Όσο το παιχνίδι όδευε προς το τέλος του, ο ΠΑΣ κλεινόταν όλο και πιο πίσω με την ελπίδα να προστατέψει το προβάδισμά του και να βρει αντεπιθέσεις. Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς είχε μία τελευταία ευκαιρία στο 90+1′ με την κεφαλιά του Μάντζη. Ωστόσο, αυτή δεν είχε στόχο και δεν απείλησε πραγματικά τον Κλέιμαν.

Οι Γιαννιώτες προασπίστηκαν επιτυχώς το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος, κατακτώντας έτσι ένα πολύ μεγάλο τρίποντο. Μία νίκη “ανάσα” για τους Ηπειρώτες που παραμένουν ουραγοί της βαθμολογίας.

Τρελοί πανηγυρισμοί στους “Ζωσιμάδες”, νίκη και τρεις βαθμοί μετά την πρεμιέρα του πρωταθλήματος απέναντι στην Κηφισιά (EUROKINISSI)

ΓΚΟΛ: 10′ Μιριτέλο, 32′ Παμλίδης, 36′ Λεό
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90+2′ Τσαούσης, 90+4′ Τζίμας