Αλληλοεξουδετέρωση στις Σέρρες

Πανσερραϊκός και Κηφισιά αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο “Δημοτικό Αθλητικό Πάρκο Ομόνοιας” για την 17η αγωνιστική της Super League. Ιδανικό ντεμπούτο για τον Μπετανκόρ.

Σε ένα παιχνίδι που η Κηφισιά είχε τις καλύτερες στιγμές και βρισκόταν μπροστά στο σκορ (1-0), ο Πανσερραϊκός είχε τα ψυχικά αποθέματα και έφερε το ματς στα ίσα στο 85′, χάρη στο τέρμα του Μπετανκόρ, κάνοντας ιδανικό ντεμπούτο με την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία. Έτσι, τα “λιοντάρια” ανέβηκαν στην 9η θέση με 15 βαθμούς ενώ η Κηφισιά παράμεινε στην προτελευταία με 12.

O αγώνας

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο ρυθμός ήταν αργός με τα μαρκαρίσματα να είναι αρκετά σκληρά. Μάλιστα και ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν βοηθούσε τις προσπάθειες των δυο ομάδων, καθώς οι προπονητές προχώρησαν σε αναγκαστική αλλαγή στο 10′. Στην θέση του Χατζηστραβού πέρασε ο Τόμας, ενώ στου Μποτία ο Λαντρ. Στη συνέχεια, η Κηφισιά ανέβασε την απόδοση της δημιουργώντας τις πρώτες καλές στιγμές στο παιχνίδι. Στο 13′ τα σουτ του Πέιου και Παπασάββα “κόπηκαν” από τους αμυντικούς των γηπεδούχων. Η ομάδα των “βόρειων προαστείων” απείλησε και στο 27′, έπειτα από μια όμορφη συνεργασία του Μούργου με τον Τόμας, αλλά η προσπάθεια του Ουρουγουανού “σταμάτησε” πάνω στον Μποτία. Το σύνολο του Νίλσεν, που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και “έδειχνε” να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα, “ξεκλειδώνοντας” την άμυνα της ομάδας του Πάμπλο Γκαρσία. Στο 43′ ο Μπιφουμά πραγματοποίησε μια υπέροχη ατομική ενέργεια και με ένα άψογο τελείωμα προ του Χόβαν, έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Μια από τις πολλές μονομαχίες στο πρώτο μέρος (EUROKINISSI)

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τον ρυθμό, ωστόσο, να είναι καλύτερος και πιο γρήγορος. Η Κηφισιά συνέχιζε να είναι εκείνη που είχε την κατοχή, την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά και τις καλύτερες στιγμές. Μάλιστα, στο 58′ η ομάδα του Νίλσεν έχασε την τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-0. Συγκεκριμένα, ο Μασούρας “τροφοδότησε” τον Κρισιούμα αλλά η κεφαλιά που πήρε προ κενής εστίας πέρασε άουτ. Ο Πάμπλο Γκαρσία προχώρησε σε αλλαγές ενισχύοντας την επίθεση της ομάδας με τον Μπετανκόρ να κάνει το ντεμπούτο του. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι “έβρισκαν” τους χώρους και συνέχιζαν να απειλούν. Στη συνέχεια, ο Πανσερραϊκός είχε ανεβάσει τις γραμμές του, με την Κηφισιά να “περιμένει” κάτω από την μεσαία γραμμή. Η ομάδα των βορείων προαστίων… σπατάλησε νέα στιγμή στο 74′, όταν η προσπάθεια του Μπιφουμά από δύσκολη γωνία κατέληξε άουτ.

Στα τελευταία λεπτά, τα “λιοντάρια” πάλευαν για την ισοφάριση, με τους φιλοξενούμενους να έχουν “οχυρωθεί” στα καρέ τους. Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς στο 85′, αφού έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μπετανκόρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, στο ντεμπούτο του με την ομάδα, κάνοντας το 1-1. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, το σκηνικό δεν άλλαξε, ενώ λίγο έλειψαν οι γηπεδούχοι να κάνουν την ανατροπή αλλά η κεφαλιά του Δεληγιαννίδη πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Έτσι, οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1) στις Σέρρες, με τον Πανσερραϊκό να ανεβαίνει στην 9η θέση με 15 βαθμούς και την Κηφισιά να παραμένει στην προτελευταία με 12.

ΓΚΟΛ: 43′ Μπιφουμά, 85′ Μπετανκόρ
Κίτρινες: 12′ Μποτία, 49′ Στάικος, 61′ Τετέι