Επιστροφή στις νίκες με τριάρα

Ο Άρης συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις και τα θετικά αποτελέσματα με τον Άκη Μάντζιο στον πάγκο του, καθώς επικράτησε με 3-0 του Παναιτωλικού για την 5η αγωνιστική της Super League, με δύο γκολ του Μορόν και το πρώτο του Χριστοδουλόπουλου με τους “κίτρινους”.

Παρά την τελική εξέλιξη του παιχνιδιού, το ματς ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να απειλεί με τον Καρέλη, ο οποίος θέλησε να κρεμάσει τον Κουέστα, αλλά δεν τα κατάφερε. Σταδιακά, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και άρχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες και η πρώτη τους μεγάλη στιγμή ήταν στο 21′ με τον Σουλεϊμάνοφ, το σουτ του οποίου απέκρουσε σωτήρια ο Καπίνο. Στο επόμενο λεπτό ήρθε και το γκολ από πλευράς Άρη. Ο Μορόν υποδέχθηκε τη μπάλα εκτός περιοχής, έκανε ένα συρτό σουτ, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0 στο 22′. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ καλός, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοικτά και τους Θεσσαλονικείς να έχουν τις ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματά τους πριν το ημίχρονο, αλλά τα σουτ των Ντάριντα (36′) και Φεράρι (42′) έφυγαν άουτ.

Όπως ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο, έτσι άρχισε και το δεύτερο με τον Καρέλη να έχει την ευκαιρία να σκοράρει, έπειτα από μία ωραία διαγώνια κίνηση, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα. Και αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, ο Άρης “καθάρισε” το ματς, με δράστη ξανά τον Μορόν. Ο Ισπανός φορ βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στο 55′, όταν μετά από ενέργεια του Μενέντεθ, με πλασέ έγραψε το 2-0. Το… κερασάκι στην τούρτα για τους “κίτρινους” ήρθε στο 85′. Ο Μπράμπετς έπιασε την πρώτη κεφαλιά, που κατέληξε στο δοκάρι. Εν συνεχεία η μπάλα έφθασε στον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα. Ο Καπίνο προσπάθησε να απομακρύνει, αλλά η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 3-0 στο 85′.

Γκολ: 22′, 55′ Μορόν, 85′ Χριστοδουλόπουλος

Δοκάρι: 85′ Μπράμπετς

Κίτρινες: 53′ Πέρες, 85′ Οικονόμου

Κόκκινες:

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Νταρίντα (87′ Παναγίδης), Βερστράτε (77′ Ζιλ), Ζαμόρα, Σουλεϊμάνοφ (63′ Κάρλσον), Μενέντεθ (76′ Χριστοδουλόπουλος), Μορόν (63′ Πάρντο).

Παναιτωλικός (Σούρερ): Καπίνο, Μαυρίας, Ντουάρτε (83′ Λιάβας), Οικονόμου, Σίλβα, Μπαλντασάρα (60′ Ξενιτίδης), Πέρες, Χουάνπι (83′ Μπουζούκης), Σενγκέλια (60′ Ντίαθ), Φεντερίκο Ντουάρτε, Καρέλης (85′ Ζοάο Πέδρο).