Στο… ρελαντί και με αλλαγές

Επιστροφή στις… νίκες για τους “ερυθρόλευκους” που είχαν εύκολο απόγευμα στο “Γ. Καραϊσκάκης” επικρατώντας 4-0 της Κηφισιάς, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League. Ανάμεσα στους σκόρερ και ο Ντάνιελ Ποντένσε ο οποίος άνοιξε ξανά… λογαριασμό στο Ελληνικό Πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε γρήγορα την ήττα από τη Φράιμπουργκ για τους ομίλους του Europa League και συνέχισε με… νίκη τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 4-0 της Κηφισιάς στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League.

Ο αγώνας:

Ορεξάτοι ξεκίνησαν οι “ερυθρόλευκοι” την αναμέτρηση και από τα πρώτα κιόλας λεπτά προσπάθησαν να πιέσουν. Αρχικά με τον Σολμπάκεν που με μια πολύ όμορφη ενέργεια έφτασε στη μεγάλη περιοχή και σούταρε, ενώ στη συνέχεια με τον Ποντένσε που έψαξε με εντυπωσιακή κάθετη να βρει τον Ελ Κααμπί που… έβγαινε τετ-α-τετ χωρίς όμως να προλάβει τη μπάλα. Η απάντηση από την Κηφισιά ήρθε άμεσα, με τον Μπαρμπόσα να βρίσκει δίχτυα, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε καθώς ήταν εκτεθειμένος. Η ομάδα των Βορείων προαστίων μάλιστα, έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, στο 9ο λεπτό με εντυπωσιακή αντεπίθεση.

Ο Τέτεϊ τροφοδοτήθηκε από τον Μπαρμπόσα και βγήκε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη όμως ο Έλληνας κίπερ σταμάτησε τη μπάλα με το σώμα. Η Κηφισιά συνέχισε να είναι περισσότερο κινητική και… πατούσε επικίνδυνα στα καρέ των “ερυθρόλευκων”. Ο Ολυμπιακός, σε μια προσπάθεια να απειλήσει την αντίπαλη εστία με τον Ρέτσο να βρίσκει εξαιρετικά τον Ποντένσε κέρδισε πέναλτι. Ο Πέιος, έσπρωξε τον Πορτογάλο τη στιγμή που κατέβαζε την μπάλα, με αποτέλεσμα ο ρέφερι να δείξει την άσπρη βούλα. Κι ενώ φαινόταν πως ο Σολμπάκεν θα εκτελούσε το πέναλτι, εκείνος το άφησε για τον Ελ Κααμπί που το εκτέλεσε εύστοχα και άνοιξε το σκορ βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Οι “ερυθρόλευκοι” χρειάστηκαν μόλις τέσσερα λεπτά για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Ορτέγκα έβγαλε τη μπαλιά για τον Ποντένσε με τον Πορτογάλο να σκοράρει για το 2-0 και να πετυχαίνει το πρώτο γκολ στην δεύτερη θητεία του στον Ολυμπιακό, με τον κόσμο να φωνάζει ρυθμικά το όνομά του. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν με τον Σολμπάκεν να χάνει τεράστια ευκαιρία για γκολ. Ο Σκάρπα με εξαιρετική κάθετη βρήκε τον Νορβηγό, που αστόχησε από θέση βολής με τον Κρίστινσον να μπλοκάρει. Η Κηφισιά έψαξε το γκολ πριν το τέλος του πρώτου μέρους, με τον Μπαρμπόσα να κάνει το σουτ και τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη.

Ο Ελ Κααμπί σκοράρει από τη λευκή βούλα (EUROKINISSI)

Με αλλαγή ξεκίνησαν οι “ερυθρόλευκοι” στο δεύτερο μέρος καθώς στη θέση του Μαντί Καμαρά πέρασε ο Ιμπόρα. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθα στο 47ο λεπτό για την Κηφισιά με την μπάλα να περνά άουτ από το κεφάλι του Τέτεϊ. Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με τον Σκάρπα να συνεργάζεται με τον Ποντένσε και τη μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του Κρίστινσον μετά την κεφαλιά του Ιμπόρα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά αυτή τη φορά με τον Αντερέγκεν που σούταρε με τη μπάλα να περνά άουτ. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν ψάχνοντας να βρουν ένα ακόμη τέρμα. Στο 62ο λεπτό, ο Παπασάββας ανέτρεψε τον Γιόβετιτς μέσα στην περιοχή, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει πέναλτι. Ο Μαυροβούνιος ανέλαβε την εκτέλεσή του και σκόραρε γράφοντας το 3-0 για την ομάδα του.

Μετά από εξαιρετική συνεργασία των παικτών του Ντιέγκο Μαρτίνεθ, ο Γιόβετιτς βρήκε εξαιρετικά τον Καρβάλιο, ο οποίος με υπέροχο σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον. Το τέρμα όμως ακυρώθηκε καθώς ο Μαυροβούνιος ήταν εκτεθειμένος. Oι “ερυθρόλευκοι” ήταν αυτοί που προσπαθούσαν να πιέσουν, όμως ο ρυθμός έπεσε στα τελευταία λεπτά, χωρίς να δημιουργηθούν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ και για τις δύο ομάδες. Στην εκπνοή τις αναμέτρησης όμως, οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν ακόμη ένα γκολ, αυτή τη φορά με τον Ιμπόρα που διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Έτσι ο Ολυμπιακός πανηγύρισε ακόμη μια νίκη στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς. Από την άλλη, η “νεοφώτιστη” Κηφισιά βρίσκεται στην 11η θέση με 4 βαθμούς.

Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης με το περιβραχιόνιο του αρχηγού, μετά την αλλαγή του Πάνου Ρέτσου (EUROKINISSI)

Γκολ: 21′ Ελ Κααμπί (πεν), 25′ Ποντένσε, 64′ Γιόβετιτς (πεν), 90’+4′ Iμπόρα
Κίτρινες: 50′ Αλεξανδρόπουλος / 19′ Πέιος, 48΄Μασούρας