Έμειναν ισόπαλοι και έκαναν… δοκιμές!

Ισόπαλο 1:1 έληξε το φιλικό του Αστέρα Τρίπολης με τον Ατρόμητο, σε ένα ματς που οι δυο ομάδες έβγαλαν αρκετά χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας.

Αστέρας Τρίπολης και Ατρόμητος έδωσαν το δεύτερο φιλικό τους παιχνίδι, με τους Αρκάδες να προέρχονται από τη νίκη με 2:1 επί του Παναιτωλικού και οι Περιστεριώτες από την επικράτηση με 1:0 επί του Βόλου.

Τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση ήταν αναγνωριστικά και για τις δυο ομάδες. Στο 10ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή και ήταν για τον Ατρόμητο, με τον Βέργο να σουτάρει, όμως ο Παπαδόπουλος έδιωξε με τις γροθιές. Στη συνέχεια, ο Αστέρας Τρίπολης έγινε πιο απειλητικός και στο 18′ έχασε σημαντική ευκαιρία, με το σουτ του Καρμόνα να περνάει μπροστά από την εστία του Τσιντώτα. Οι Περιστεριώτες μετά τη συμπλήρωση του μισάωρου είχαν καλύτερη κυκλοφορία και στο 32′ έχασαν ευκαιρία με τον Φριντζόνσον, του οποίου την προσπάθεια μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος. Στην επόμενη φάση, η ομάδα του Κρις Κόλμαν κατάφερε να ανοίξει το σκορ του αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Φριντζόνσον μετά από τη σέντρα του Ρομπάιγ, έκανε καλό “κατέβασμα” και από κοντά “νίκησε” τον Παπαδόπουλο για το 1:0. Οι Αρκάδες δεν είχαν κάποια μεγάλη φάση μέχρι την ανάπαυλα και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος με το ισχνό προβάδισμα των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μίλαν Ράσταβατς άλλαξε όλη την ενδεκάδα της ομάδας του, θέλοντας να δοκιμάσει νέα σχήματα και να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα. Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ο Ατρόμητος είχε το “πάνω χέρι” στο ματς, όμως στο 54′, οι γηπεδούχοι απείλησαν με την ενέργεια του Καλτσά να σταματάει στον Τσιντώτα. Στο 61ο λεπτό, ο Τζουκάνοβιτς είχε την ευκαιρία με φάουλ έξω από την περιοχή, όμως η εκτέλεσή του πέρασε πάνω από την εστία. Οι Αρκάδες που είχαν βελτιώσει την εικόνα τους, στο 69ο λεπτό, βρήκαν τον τρόπο για να ισοφαρίσουν. Συγκεκριμένα, μετά από ωραία ανάπτυξη παιχνιδιού, ο Μιριτέλο με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Σίτο, ο οποίος σκόραρε από κοντά, χρεώνοντας ασίστ τον Αργεντινό στο ντεμπούτο του. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να ανοίγει το “ροτέισιόν” της. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Ατρόμητος “άγγιξε” το γκολ της νίκης με την κεφαλιά του Ασεβέδο να καταλήγει στην αγκαλιά του Σγουρή. Οι δυο ομάδες δεν βρήκαν το “χρυσό” γκολ και έτσι το φιλικό παιχνίδι μεταξύ τους ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1:1.

ΓΚΟΛ: 69′ Σίτο / 34′ Φριντζόνσον
ΔΟΚΑΡΙ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 80′ Αλάγκμπε / 71′ Κούεν
ΚΟΚΚΙΝΗ: –

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Πίτσου, Καστάνιο, Καρμόνα, Άλβαρες, Βαλιέντε, Εμπό, Κρέσπι, Μπαρτόλο, Ζουγλής, Μάντζης.

Δεύτερο ημίχρονο: Σγουρής, Γκαρθία, Χριστόπουλος, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Προύντζος (85′ Χριστόπουλος), Αλάγκμπε (85′ Γκρόζντανιτς), Καλτσάς, Σίτο, Μπερτόγλιο, Μιριτέλο (70′ Κωστέας).

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Τσιντώτας, Κεσχρίντα (82′ Μουντές), Τσακμάκης (70′ Αθανασίου), Ασεβέδο, Ντε Μποκ (76′ Σταματούλας), Έρλινγκμαρκ (46′ Γιουμπιτάνα) (76′ Καραμάνης), Γκονθάλεθ (76′ Τσαντίλας), Φριντζόνσον, Κούεν (76′ Αμπαρτζίδης), Βέργος (82′ Πομόνης), Ρομπάιγ (67′ Τριμμάτης).//Γ.