Έχασε ευκαιρία…

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα του Παναθηναϊκού, έμεινε ισόπαλη 0:0 με τον Ολυμπιακό στην “OPAP Arena” και παρέμεινε δεύτερη στην ισοβαθμία με τους “πράσινους”.

Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά τον Ολυμπιακό να αμύνεται εξαιρετικά. Η “Ένωση” προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με στατικές φάσεις, δίχως όμως να έχει κάποια τελική. H πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με τρομερή αντεπίθεση απείλησαν με τον Μπακαμπού, ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Αθανασιάδης με θεαματική απόκρουση απομάκρυνε σε κόρνερ. Το ματς σε εκείνο το σημείο άνοιξε. Η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ με τον Λιβάι Γκαρσία, όμως ο Τζολάκης έπεσε σωστά και μπλόκαρε την μπάλα. Οι Πειραιώτες προσπαθούν να ρίξουν τον ρυθμό, με την “Ένωση” να δυσκολεύεται να παράξει φάσεις. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ολυμπιακός μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη απείλησε, αλλά το σουτ του Εμβιλά μέσα από την περιοχή πέρασε αρκετά πάνω από την εστία.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μπει με ορμή στο δεύτερο ημίχρονο, ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα. Ωστόσο, απειλητικός και πάλι ήταν ο Ολυμπιακός. Οι “ερυθρόλευκοι” απείλησαν αρχικά με τον Σαμασέκου, με τον Αθανασιάδη να απομακρύνει. Το… ριμπάουντ πήγε στον Μπιέλ, αλλά ο Ισπανός αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση με τον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος έπιασε ένα γυριστό σουτ, αλλά ο Τζολάκης έπεσε στην γωνία του και μάζεψε. Στο 68′ η “ΟPAP Arena” πάγωσε με το γκολ του Μπακαμπού, το οποίο όμως ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Ο Ματίας Αλμέιδα πήρε αρκετά ρίσκα στη συνέχεια με τον Ελίασον να αντικαθιστά τον Μοχαμάντι. Ο Ολυμπιακός όμως, αμυνόταν υποδειγματικά. Στο 87′ η ΑΕΚ έχασε την μεγαλύτερη στιγμή της στο παιχνίδι με τον Λιβάι Γκαρσία με τους Τζολάκη και Ροντινέι να απομακρύνουν. Η πίεση της ΑΕΚ ήταν ασφυκτική. Η “Ένωση” χτύπησε στην κόντρα στο 95′, ο Γκαρσία απελευθερώθηκε από τον Ντόη, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο.