Δια πυρός και σιδήρου από τα Γιάννενα ο Παναθηναϊκός!

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς τα βρήκε… σκούρα στους “Ζωσιμάδες”, ωστόσο κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και να αποδράσει με το διπλό, επικρατώντας με 1:0.

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο του διπλό στα Γιάννενα, μετά από επτά χρόνια και διατήρησε τη διαφορά στο +4 από τη δεύτερη ΑΕΚ και το +7 από τον τρίτο Ολυμπιακό, εν όψει του δύσκολου προγράμματος στη Super League.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς εμφανίστηκε απειλητική για την εστία του Τσιντώτα. Στο 1′, ο Χουάνκαρ σούταρε για την πρώτη τελική, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 3′ οι “πράσινοι” είχαν νέα και καλύτερη ευκαιρία με τον Βέρμπιτς να σουτάρει και τον Τσιντώτα να απομακρύνει τον κίνδυνο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αναλάβει τα ηνία του παιχνιδιού, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπαθούσε ανά διαστήματα να χτυπήσει στην αντεπίθεση, αναζητώντας τα πόδια του Μορέιρα. Στο 22′ και στο 25′, ο Μπερνάρ πραγματοποιήσε δύο τελικές για τους “πράσινους”, αλλά καμία εξ αυτών δεν μετατράπηκε σε γκολ. Στο 29′, ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Βαγιαννίδης έκανε εξαιρετική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και ο Τσιντώτας κράτησε ξανά το μηδέν. Οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, παρά την υπεροχή τους και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός άρχισε από εκεί που σταμάτησε και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τους Ηπειρώτες να περιορίζουν το παιχνίδι τους στο δικό τους μισό. Στο 51′, ο Τσιντώτας έκανε νέα μεγάλη επέμβαση σε δυνατό σουτ από τον Ιωαννίδη, μετά από εξαιρετική κάθετη του Κουρμπέλη. Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η ομάδα του Θανάση Στάικου έχασε μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Στο 63′, ο Σένκεφελντ γλίστρησε μετά από πάσα του Μπρινιόλι, ο Μπαλάν έφτασε πρώτος στην μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι. Οι “πράσινοι” είχαν πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού και την κατοχή της μπάλας, αλλά αδυνατούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 79′, ο Κουρμπέλης έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, ωστόσο έστειλε την μπάλα άουτ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι, ο Σπόραρ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0:1, που αποτέλεσε εν τέλει και το τελικό σκορ του αγώνα.//

ΓΚΟΛ: 90+4′ Σπόραρ
Κίτρινες: 58′ Ριένστρα, 67′ Μπαλάν / 56′ Πέρεθ