Χορταστική ισοπαλία στη Λαμία

Η ομάδα της Φθιώτιδας υποδέχθηκε στο “Αθανάσιος Διάκος” τον Ατρόμητο και οι δύο ομάδες μας χάρισαν το πιο απολαυστικό παιχνίδι της φετινής Super League, αλλά καμία δεν πανηγύρισε στο φινάλε, αφού το τελικό 3-3 τους άφησε μία γλυκόπικρη γεύση.

Οι Περιστεριώτες δεν θα μπορούσαν να φανταστούν καλύτερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση, αφού έστειλαν τη μπάλα στα δίχτυα, σε ό,τι επιχείρησαν στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Μόλις στο 4ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Ασεβέδο με πλασέ έξω από την περιοχή, έπειτα από απομάκρυνση του Τζανετόπουλου, έκανε το 1-0 και αφού η μπάλα κόντραρε πρώτα στον Παπαδόπουλο. Πολύ γρήγορα οι παίκτες του Σάσα Ίλιτς διπλασίασαν τα τέρματά τους, αφού στο 8′ έφθασαν στο 2-0. Ο Βαλένσια βρέθηκε σε πλάγια θέση, μετά από πάσα του Βέργου, σέντραρε και ο Γκονζάλεθ εκμεταλλεύτηκε το κενό στην άμυνα της Λαμίας για να σκοράρει με κεφαλιά. Παρά το σοκ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να συνέλθουν γρήγορα. Πριν περάσει ένα πεντάλεπτο, έφθασαν στη μείωση του σκορ. Ο Τσιντώτας σταμάτησε το σουτ του Καρλίτος, αλλά ακολούθησε τη φάση ο Μαρτίνεθ, που βρέθηκε σε καλή θέση και πέτυχε το 2-1 στο 13′. Λίγο πριν τη συμπλήρωση 20 λεπτών στο παιχνίδι, ο Ατρόμητος είχε την ευκαιρία να διευρύνει ξανά το προβάδισμά του. Ο Τζανδάρης ανέτρεψε τον Τσακμάκη και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ανέλαβε την εκτέλεση ο Βαλένσια, αλλά τον νίκησε ο Κοσέλεφ και λίγο αργότερα η ομάδα της Φθιώτιδας έφθασε στην ισοφάριση. Πάλι η φάση ξεκίνησε από τον Καρλίτος, που τροφοδότησε τον Τσιλούλη, ο οποίος σούταρε στα σώματα και ήρθε ο Σλίβκα για να κάνει το 2-2 στο 22ο λεπτό. Πλέον, οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και απείλησαν με την ανατροπή στο 28′ με τον Τζανετόπουλο, αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο και δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Αναμενόμενα ο ρυθμός έπεφτε σταδιακά στο παιχνίδι, καθώς οι δύο ομάδες δεν γινόταν να συνεχίσουν με την ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, μετά το υπερβολικά χορταστικό σε φάσεις και γκολ πρώτο ημίχρονο. Ο Ατρόμητος ήταν πιο απειλητικός στο ξεκίνημα του δευτέρου 45λεπτου, με τους Ασεβέδο και Ρομπάιγ να έχουν τις πρώτες τελικές. Ωστόσο, η Λαμία ήταν αυτή που είχε τη μεγάλη ευκαιρία. Μετά από γύρισμα από τα αριστερά, ο Καρλίτος πήρε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, έδωσε στον Μαρτίνεθ που βρισκόταν δεξιά, εκείνος πλάσαρε, αλλά μπλόκαρε ο Τσιντώτας στο 54′. Ένα λεπτό αργότερα, ήρθε η ανατροπή από τους γηπεδούχους. Ο Καρλίτος μοίρασε την μπάλα στο Σιμόν στα δεξιά, εκείνος γέμισε προς το δεύτερο δοκάρι, όπου ο Σίντκλεϊ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-2 στο 55′. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και δεν άργησαν να φθάσουν στην ισοφάριση. Ο Βέργος ανατράπηκε από τον Παπαδόπουλο, αλλά ο διαιτητής δεν υπέδειξε κάτι. Λίγο αργότερα και μετά από εξέταση του ριπλέι, έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Βέργος με μία όμορφη εκτέλεση, νίκησε τον Κοσέλεφ για να διαμορφώσει το τελικό 3-3 στο 64′. Η Λαμία ήταν καλύτερη στον εναπομείναντα χρόνο της αναμέτρησης, αλλά δεν άλλαξε κάτι. Ο Καρλίτος είχε μία καλή στιγμή στο 76′, αλλά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Γκολ: 13′ Μαρτίνεθ, 22′ Σλίβκα, 55′ Σίντκλεϊ / 4′ Ασεβέδο, 8′ Γκονζάλεθ, 64′ Βέργος (πεν)

Κίτρινες: 39′ Σιμόν, 64′ Παπαδόπουλος, 73′ Σλίβκα, 73′ Καρλίτος / 42′ Καμαρά, 86′ Ασεβέδο, 89′ Βαλένσια

ΛΑΜΙΑ: Κοσέλεφ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ, Σαντάνα, Σλίβκα (85′ Ακούνια), Τζανδάρης, Μαρτίνες (71′ Τόσιτς), Καρλίτος, Τσιλούλης

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσιντώτας, Κιβρακίδης, Ασεβέδο, Τσακμάκης, Ντε Μποκ, Γκονσάλες (83′ Έρλινγκμαρκ), Κούντε, Βέργος (67′ Αντζιέλσκι), Φριντζόνσον (46′ Ρομπάιγ), Καμαρά (90+5′ Κουέν), Βαλένσια