Αεράτος και αποτελεσματικός ο Αστέρας στην Καισαριανή

Οι Αρκάδες ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί στο “Μιχάλης Κρητικόπουλος” νικώντας την ομάδα των βορείων προαστείων με 3-1, στην αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Αστέρας Τρίπολης εμφανίστηκε ιδιαίτερα αποτελεσματικός στο παιχνίδι κόντρα στην ομάδα του Γιάννη Αναστασίου και κατάφερε να πάρει την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα με σκορ 3-1. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μάντζης, που με ένα γκολ και μια ασίστ ξεκλείδωσε το ματς για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς.

Η Κηφισιά ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο ματς μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Πρίτσας έκανε το πλασέ αλλά ο Παπαδόπουλος με εξαιρετική απόκρουση αποσόβησε το τέρμα. Ο Αστέρας ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Αναγνωστόπουλου. Ο Γκος εκτέλεσε από θέση έξω-αριστερά, ο Μάντζης έκανε την κεφαλιά νικώντας τον πορτιέρε των γηπεδούχων γράφοντας το 1-0. Οι νεοφώτιστοι πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά οι προσπάθειες των Αντερέγκεν και Βαφέα στο 24ο και στο 28 λεπτό δεν κατέληξαν στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ξανά, μετά από μια εξαιρετική ενέργεια του Μάντζη που στόπαρε υπέροχα τον αμυντικό της Κηφισιάς και έβγαλε φανταστική κάθετη στον Ρεγκίς με τον τελευταίο να πλασάρει τον αντίπαλο κίπερ. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου προσπάθησε να μειώσει το σκορ πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η κεφαλιά του Μποτία μετά από… βόλεϊ μέσα στην περιοχή των Αρκάδων βρήκε στο δοκάρι. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου 45λέπτου δεν άλλαξε κάτι, με τους παίκτες του Ράσταβατς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-0.

Ο πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου, Μάντζης (με ένα γκολ και μια ασίστ) στοπάρει υποδειγματικά τον Αντερέγκεν και φτιάχνει το δεύτερο γκολ του Αστέρα βγάζοντας τον Ρεγκίς σε θέση τετ-α-τετ. (INTIME)

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιδεικνύουν την καλή εικόνα που παρουσίασαν στο πρώτο ημίχρονο. Στο 47ο λεπτό, ο Αντερέγκεν έκανε το γύρισμα στην καρδιά της περιοχής, η μπάλα έφτασε στον Οζέγκοβιτς αλλά το σουτ του Σέρβου πέρασε άουτ. Στο 57ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου τα καρέ της ομάδας του Μίλαν Ράσταβατς, με τον Πρίτσα να παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε σταθερά. Το σερί των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε για την ομάδα των “βορείων προαστείων”, αυτή τη φορά με τον Ίλιεφ. Ο Βούλγαρος βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα των Αρκάδων, που αποσόβησε ακόμα ένα γκολ. Ο Αστέρας επιβεβαίωσε τον νόμο του ποδοσφαίρου στο 73ο λεπτό, στο πρώτο κόρνερ που κέρδισε στο ματς. O Σίτο το εκτέλεσε και ο Ζουκάνοβιτς με πλασέ νίκησε τον Αναγνωστόπουλο, κάνοντας το 3-0 και κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι βρήκαν εν τέλει το γκολ που δικαιούνταν, με τον Μπιφουμά, που με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το τελικό 3-1. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του Αστέρα στο πρωτάθλημα, και η τρίτη του εκτός έδρας.

ΓΚΟΛ: 89′ Μπιφουμά / 14′ Μάντζης, 34′ Ρεγκίς, 74′ Ζουκάνοβιτς

Κίτρινες: 12′ Μποτία, 90+1′ Ίλιεφ / 21′ Γκαρθία, 59′ Ρεγκίς