Άστρο λαμπρό τον… έκαψε

Στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ο αποτελεσματικός Ατρόμητος έκανε φοβερά πράγματα απέναντι στον Παναθηναϊκό, τον οποίο υπέταξε με 3-2, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League και τον γκρέμισε από την κορυφή έπειτα από αρκετό καιρό.

Επτά συνεχόμενες νίκες μετρούσε τα τελευταία τρία χρόνια ο Παναθηναϊκός επί του Ατρόμητου και πήγε στο Περιστέρι για να υπερασπιστεί την πρώτη θέση που είχε στην κατάταξη της Super League πριν την 14η αγωνιστική. Αν και προηγήθηκε, έπεσε θύμα έκπληξης από την ομάδα του Σάσα Ίλιτς, που πέτυχε μία τεράστια νίκη με μεγάλη βαθμολογική και ψυχολογική σημασία. Έπεσε από την κορυφή το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, που έχει ηττηθεί στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια του σε Ελλάδα και Ευρώπη και πλέον ανησυχεί και για την κατάσταση του Χουάνκαρ, που έγινε αναγκαστική αλλαγή λίγο πριν το φινάλε και υπάρχουν φόβοι για σοβαρή ζημιά.

Χαμηλός ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πλησιάσουν την αντίπαλη εστία και να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Ο Παναθηναϊκός από τα πρώτα λεπτά είχε τη μπάλα στα πόδια του, με ποσοστό κατοχής κοντά στο 70%, ωστόσο δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα του Ατρόμητου. Το “τριφύλλι” είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο, αλλά η πρώτη τελική ήρθε από τους γηπεδούχους. Χρειάστηκε να περάσει το πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης για να σημειωθεί κάποια ευκαιρία. Αυτή ήρθε στο 31′ με μία κεφαλιά του Βαλένσια, που ανάγκασε τον Μπρινιόλι να κάνει μία σημαντική επέμβαση για να κρατήσει το μηδέν. Στη συνέχεια, ο Παλάσιος ήταν ο πρωταγωνιστής, καθώς έκανε δύο καλές κινήσεις στην πλάτη της άμυνας και τροφοδοτήθηκε από τους Κώτσιρα και Χουάνκαρ. Στην πρώτη, δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσιντώτα σε τετ-α-τετ, όμως στο 37′ κέρδισε πέναλτι, καθώς τον ανέτρεψε ο Κεσχρίντα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιωαννίδης, ο οποίος έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό. Τίποτα δεν φαινόταν ότι μπορεί να αλλάξει στο φινάλε του ημιχρόνου, αλλά μία άστοχη έξοδος του Μπρινιόλι, έδωσε την ευκαιρία στον Έντερ να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο.

Λίγο μετά την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, οι Περιστεριώτες εκμεταλλεύτηκαν την πρώτη ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε και έφθασαν στην ανατροπή του σκορ. Πέντε λεπτά μετά τη σέντρα του β’ ημιχρόνου, ο Ασεβέδο έκανε το γέμισμα στη περιοχή και ο Βέργος νίκησε στον αέρα τον Γεντβάι και με κεφαλιά έγραψε το 2-1 στο 50′. Ο Παναθηναϊκός πίεσε για την ισοφάριση και απείλησε δύο φορές με τον Παλάσιος. Αρχικά με κεφαλιά στο 57′, έπειτα από σέντρα του Μαντσίνι και στο 63′ με σουτ, σε μία φάση που ξεκίνησε από τον Χουάνκαρ. Παρ’ όλα αυτά, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ατρόμητος κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του από ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Έντερ και Ρομπάιγ. Ο δεύτερος βγήκε τετ-α-τετ και τσίμπησε τη μπάλα πάνω από τον Μπρινιόλι, διαμορφώνοντας το 3-1 στο 64′. Κάπως έτσι, το τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν λογικό να είναι ένας μονόλογος του Παναθηναϊκού, που κυνηγούσε να σώσει ό,τι μπορούσε από την αναμέτρηση αυτή και να μην φύγει με άδεια χέρια. Στο 88′ είχε μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μαντσίνι, το σουτ του οποίου κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και δεν μπόρεσε να μειώσει. Το κατάφερε όμως ο Ιωαννίδης με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Έπειτα από τη χρήση του βίντεο, καταλογίστηκε χέρι στον Ντε Μποκ και κάπως έτσι διαμορφώθηκε στο 90’+3′ το τελικό 3-2.

ΓΚΟΛ: 45’+2′ Έντερ, 50′ Βέργος, 64′ Ρομπάιγ / 38′ (πεν), 90’+3′ (πεν) Ιωαννίδης
Κίτρινες: 29′ Κούντε, 37′ Κεσχρίντα, 90’+6′ Τσιντώτας / 74′ Πέρεθ, 82′ Βιλένα, 90’+7′ Κλέινχεϊσλερ