Νίκη… οξυγόνο για τον Βόλο (highlights)

Η ομάδα της Μαγνησίας παρέμεινε αήττητη με τον Άνχελ Λόπεθ στον πάγκο της, καθώς επικράτησε με 2-1 της Λαμίας στο “Αθανάσιος Διάκος” και αναρριχήθηκε στην 9η θέση της Super League.

Σημαντική νίκη πανηγύρισε ο Βόλος στην έδρα της Λαμίας με 2-1 και έτσι κατάφερε να ανέβει στους 14 βαθμούς, ενώ το σύνολο του Λεωνίδα Βόκολου έμεινε στους 16 βαθμούς και έμεινε πίσω στην “κούρσα” για τα πλέι οφ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού ήρθε στο 10ο λεπτό με τον Μωραΐτη του Βόλου να “πατάει” περιοχή, όμως το πλασέ του σταμάτησε στον Κοσέλεφ, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Η ομάδα της Μαγνησίας απείλησε και στο 20ο λεπτό με τον Παπαδόπουλο να προλαβαίνει την προβολή του Γκαρσία από πλεονεκτική θέση. Η Λαμία δεν μπόρεσε να βρει τους χώρους που χρειαζόταν και έτσι δεν έγινε απειλητική στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο “Αθανάσιος Διάκος” στο απόλυτο… μηδέν και χωρίς ιδιαίτερες στιγμές.

Η ομάδα της Φθιώτιδας ξεκίνησε πιο δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο και στο 51′, “πάτησε” περιοχή, με την κεφαλιά του Τζανετόπουλου να καταλήγει ψηλά άουτ. Το σύνολο του Άνχελ Λόπεθ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 54ο λεπτό, με τον Μύγα να κάνει το μακρινό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι του Κοσέλεφ. Στην επόμενη φάση, ο Άλχο έβγαλε ωραία σέντρα με τον Γκαρσία να νικάει τους πάντες και να ανοίγει το σκορ του αγώνα με κεφαλιά για τους φιλοξενούμενους. Το σύνολο του Λεωνίδα Βόκολου ανέβασε “στροφές” και στο 71ο λεπτό, έφτασε στην ισοφάριση. Ο Σιμόν έκανε την σέντρα και ο Καρλίτος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με το τέρμα να επιβεβαιώνεται μετά από την εξέταση του VAR. Ο ρυθμός έπεσε, όμως οι φιλοξενούμενοι “κυνήγησαν” άμεσα γκολ. Στο 81′, ο Άλχο έδωσε στον Κόμπα, ο οποίος με ένα φοβερό πλασέ, έστειλε την μπάλα στο… παραθυράκι του Κοσέλεφ για το 2-1 υπέρ του Βόλου. Στο 88′, η Λαμία προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όμως το σουτ του Καρλίτος ήταν άστοχο.

ΓΚΟΛ: 71′ Καρλίτος / 56′ Γκαρσία, 81′ Κόμπα
ΔΟΚΑΡΙ: 54′ Μύγας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 8′ Τζανετόπουλος, 59′ Παπαδόπουλος, 62′ Σλίβκα / 41′ Καλογερόπουλος, 44′ Γκλάβτσιτς, 45’+1′ Σιέλης
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σίντκλεϊ, Τζανδάρης, Σαντάνα (46′ Λόνγκο), Τσιλούλης (90’+1′), Σλίβκα, Τόσιτς (81′ Στάνκο), Καρλίτος.

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Ασλανίδης, Τσοκάνης, Γκλάβτσιτς, Μύγας, Κόμπα (89′ Τρουγιέ), Γκαρσία, Μωραΐτης (78′ Ντέλετιτς).

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής της Super League: