Ξεκόλλησε από την τελευταία θέση η ΑΕΚ Β’

Η Β’ ομάδα της “Ένωσης” πήρε τη νίκη κόντρα στον Καμπανιακό με σκορ 1-0 χάρη σε σε πέναλτι του Ζίνι στο 38ο λεπτό.

Η ΑΕΚ Β’ ήθελε το τρίποντο κόντρα στην ομάδα από την Μακεδονία που θα την ξεκολλούσε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας της Super League 2. Οι παίκτες του Νίκου Κούστα μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς χάνοντας την πρώτη ευκαιρία μόλις στο 15ο λεπτό όταν ο Ζίνι έφυγε στην πλάτη της άμυνας αλλά το πλασέ του φορ από την Ανγκόλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Το γκολ για τους κιτρινόμαυρους ήρθε στο 38 λεπτό ο Κάτσικας ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζίνι που δεν λάθεψε κάνοντας το 1-0 για την Β’ ομάδα του “Δικεφάλου“.

Στο δεύτερο ημίχρονο αν και η ομάδα του Καμπανιακού πίεσε για την ισοφάριση οι παίκτες του Νίκου Κούστα κράτησαν την μπάλα πάγωσαν τον ρυθμό και οδηγήθηκαν στην δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα. Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΚ Β΄ ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας ανεβαίνοντας στην 10 θέση με 7 βαθμούς.

ΑΕΚ Β (Κούστας): Θεοχάρης, Ραντόνια, Γεμπόα, Χρυσόπουλος, Πήλιος, Φοφανά, Λαμαράνα, Κάτσικας (77′ λ.τ Κορομηλάς), Κοντορουχάς (90+4′ Πανεράς), Χριστόπουλος (83′ λ.τ Κοσίδης), Ζίνι (46′ Ανδρικόπουλος).

Καμπανιακός (Γ. Αμανατίδης): Κασαπίδης, Π. Καθάριος (46′ Σαρβανίδης), Γιουκούδης, Ν. Καθάριος (77′ Μάνιος), Μπούσης, Έππας (77′ Ταΐρης), Φροσύνης (29′ λ.τ Προσκυνητόπουλος), Γαρύφαλλος (87′ Παπακωνσταντίνου), Παπαστεριανός, Τότσκα, Πόζογλου.//NK