Βάφτηκε “ερυθρόλευκο” το ντέρμπι “αιωνίων” Β

Ο Ολυμπιακός Β’ επικράτησε με 3-1 του τυπικά γηπεδούχου Παναθηναϊκού Β’ στο Ελ Πάσο, για την 15η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Super League 2, με την ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα να φτάνει τους 14 βαθμούς, τρεις περισσότερους από το “τριφύλλι”, αν και είχε ξεκινήσει το πρωτάθλημα με -10.

Όπως και στον πρώτο γύρο έτσι και στον δεύτερο, ο Ολυμπιακός Β’ επικράτησε με 3-1 του Παναθηναϊκού Β’, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Super League 2 στο γήπεδο “Γρηγόρης Λαμπράκης” της Καλλιθέας. Με αυτή τη νίκη οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν στους 14 βαθμούς, αφήνοντας τρεις πίσω το “τριφύλλι”, παρόλο που είχαν ξεκινήσει το πρωτάθλημα με -10.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν νωρίς (17′) με τον Σγουρό και διατήρησαν το προβάδισμα ως το 79ο λεπτό, όταν ο Αθανασακόπουλος (που είχε μπει ως αλλαγή) ισοφάρισε σε 1-1. Η χαρά των ‘πρασίνων”, όμως, κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά, καθώς στο 83’ οι “ερυθρόλευκοι” κέρδισαν πέναλτι και ο Μπα ευστόχησε, για να “σφραγίσει” τη νίκη του Ολυμπιακού Β’ ο Σαπουντζής στο 89′.

ΓΚΟΛ: 79′ Αθανασακόπουλος / 17′ Σγουρός, 83′ Mπα (πεν.), 89′ Σαπουντζής

Παναθηναϊκός Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Μαργκόνο, Σιδεράς, Φικάι, Μαρτίνης, Φουρτάδο, Κυριόπουλος (76′ Μαντσίνι), Κρυπαράκος, Σαρδέλης, Λάμψιας (76′ Βουτσάς), Καραμπάς (68′ Αθανασακόπουλος), Λιούμης (56′ λ.τρ. Μπιλάλ).

Ολυμπιακός Β’ (Αριέλ Ιμπαγάσα):Παπαδούδης, Μπα, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός, Κουτσίδης, Κεραμίδας (68′ Αποστολόπουλος), Μαρίνος (87′ Κατσουλίδης), Κωστούλας (76′ Κωστή), Κεϊτά (87′ Σαπουντζής), Μουζακίτης, Αργυρίου.