Εύκολα ο Λεβαδειακός | Λύτρωση στο 90’+3′ για την Athens Kallithea

Οι Βοιωτοί δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στον Καμπανιακό, επικράτησαν εντός έδρας εύκολα με 3-0 και αύξησαν τη διαφορά τους από την 2η ΑΕΛ στους τρεις βαθμούς. Για τον Β’ Όμιλο της Super League 2, η ομάδα της Καλλιθέας έκανε την ανατροπή στην Κρήτη, νίκησε με 2-1 τον Γιούχτα και… σκαρφάλωσε στην κορυφή.

Ο Λεβαδειακός επικράτησε εντός έδρας με 3-0 του Καμπανιακού και αύξησε τη διαφορά στο +3 από την δεύτερη ΑΕΛ, έχοντας μάλιστα και ματς λιγότερο για τον Βόρειο Όμιλο της Super League 2.

Για τον Νότιο Όμιλο, η Athens Kallithea παρότι βρισκόταν μέχρι το 77′ πίσω στο σκορ απέναντι στον Γιούχτα στο Ηράκλειο κατάφερε να ισοφαρίσει και στις καθυστερήσεις να πάρει το ματς με 2-1, αποτέλεσμα που την φέρνει με διαφορά τριών βαθμών στην κορυφή.

Λεβαδειακός – Καμπανιακός 3-0

Μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη του Λεβαδειακού ήταν ο Θοδωρής Τσιριγώτης, ο οποίος ήταν ο άνθρωπος που άνοιξε αρχικά το σκορ στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης, όπου νίκησε τον Κασαπίδη για το 1-0. Ο ίδιος παίκτης στο 55′ βρέθηκε ξανά σε θέση βολής και με ωραίο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, για να έρθει ο Γιαννιώτας να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα για το 3-0 στο 63′, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΓΚΟΛ: 16′,55′ Τσιριγώτης, 63′ Γιαννιώτας / –

Λεβαδειακός (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στογιάνοβιτς, Βήχος (75′ Ντεντάκης), Τσάπρας, Μπελμόντε (81′ Κασέμι), Μεχία (75′ Λόπεθ), Γιαννιώτας (81′ Βέρρης), Σωτηράκος, Κουάδρα (65′ Νίκας), Συμελίδης, Τσελεπίδης, Τσιριγώτης.

Καμπανιακός (Γιώργος Αμανατίδης): Κασαπίδης, Λαγωνίδης, Ταΐρης, Προσκυνητόπουλος (82′ Καλπακίδης), Έππας (72′ Μυστακίδης), Φροσύνης, Γαρύφαλλος, Πολύζος, Βοσκόπουλος, Παπακωνσταντίνου, Τότσκα (33′ λ.τ Τσιακούμης).

Γιούχτας – Athens Kallithea 1-2

Ο Γιούχτας ήταν πιο δραστήριος στο πρώτο μέρος και μόλις στο 4ο λεπτό απείλησε με τον Μπρους, του οποίου το σουτ μπλόκαρε ο Κότσαρης. Στο 16′ ήταν η σειρά του Πολυχρόνη να δοκιμάσει τα πόδια του, αλλά η προσπάθειά του δεν βρήκε στόχο. Η Athens Kallithea βρήκε την πρώτη της φάση στο 22′, αλλά ο Πρινιωτάκης μπλόκαρε το σουτ του Κυνηγόπουλου. Στο 35′ οι Κρητικοί είχαν δοκάρι! Ο Αλεξόπουλος έβγαλε την σέντρα, η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κότσαρη και στη συνέχεια οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων απομάκρυναν.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο ο Γιούχτας ξεκίνησε δυναμικά, ανοίγοντας μάλιστα το σκορ στο 53′! Ο Νοικοκυράκης κέρδισε πέναλτι μετά από σκληρό μαρκάρισμα, με τον Αλεξόπουλο να εκτελεί εύστοχα για το 1-0. Στο 55′ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Αλεξόπουλο να πλασάρει μέσα από την περιοχή και τον Κότσαρη να διώχνει με δυσκολία. Ένα δυνατό σουτ του Βασιλόγιαννη στο 59′ πέρασε πάνω από την εστία του Πρινιωτάκη. Στο τέλος η Athens Kallithea ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Αρχικά, ο Ματίγια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1 στο 77′ και στο 90’+3′ ο Τόρες “ξέρανε” τους γηπεδούχους για να δώσει στην ομάδα του ένα σπουδαίο τρίποντο-κορυφής.

ΓΚΟΛ: 55′ Αλεξόπουλος (πεν.) / 77′ Ματίγια (πεν.), 90+3′ Τόρες

Γιούχτας (Κώστας Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Θεοδωράκης, Κόλα, Κωστανάσιος (65′ Λώλης), Μπουτσάκης (65′ Δασκαλάκης), Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης, Μπρους (86′ Γιουσέφ), Αλεξόπουλος (86′ Τζανής).

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μπουλούλης (64′ Γεβρέμοβιτς), Μαρόττα, Μεχίας, Μανθάτης, Ματίγια, Σίλβα, Βασιλόγιαννης, Ντεμέτριους, Τσιντώνης (46′ Έντλαντ), Κυνηγόπουλος.