“Τσέκαρε” το εισιτήριο για τα ημιτελικά η Ισπανία

Η “ροχίτα” επικράτησε 2:1 με γκολ στην παράταση επί της Ελβετίας, στο πλαίσιο της μεταξύ τους αναμέτρησης στα προημιτελικά της διοργάνωσης και πήρε την πρόκριση για τους “4”, εκεί που ήδη βρίσκεται το Ισραήλ.

Η Ισπανία ήταν αυτή που πήρε το εισιτήριο για τους “4” του Euro U21 επικρατώντας 2:1 στην παράταση επί της Ελβετίας. Το Ισραήλ βρίσκεται ήδη στα προκριματικά και περιμένει τον αντίπαλο του, που θα είναι ο προκρινόμενος από το ζευγάρι Αγγλία – Πορτογαλία. Η “ροχίτα” θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Γαλλία – Ουκρανία.

Ο αγώνας:

Η Ισπανία μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και από πολύ νωρίς επιχείρησε να πιέσει με τους Γκόμες και Ρόδρι να αστοχούν. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Ελβετιά ισορρόπησε την εικόνα του παιχνιδιού και προσπάθησε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ. Η πιο σημαντική στιγμή ήταν στο 39ο λεπτό για τη “ροχίτα” με τον Σέρχιο Γκόμες να τροφοδοτείται μέσα στην περιοχή και να κάνει το σουτ σημαδεύοντας το δεξί δοκάρι, με το μηδέν να διατηρείται έως το τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, η Ισπανία μπήκε και πάλι πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με την Ελβετία να ισορροπεί στη συνέχεια. Στο 68ο λεπτό, η “ροχίτα” βρήκε δίχτυα, με τον Σέρχιο Γκόμες να παίρνει εξαιρετική πάσα από τον Αμπέλ Ρουίθ, να κάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Στην εκπνοή της αναμέτρησης, οι Ελβετοί έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Αμντούνι που έκανε το 1:1 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Οι Ισπανοί ήταν ανώτεροι στον έξτρα χρόνο, έφεραν τη μπάλα στην περιοχή της Ελβετίας και προσπάθησαν να βρουν το γκολ που θα τους έδινε και πάλι το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη, προσπάθησαν να αμυνθούν και να κρατήσουν το αποτέλεσμα. Το πολυπόθητο τέρμα ήρθε στο 104′ με τον Χουάν Μιράντα να σκοράρει ένα εξαιρετικό τέρμα και να βάζει και πάλι μπροστά στο σκορ τη “ροχίτα”.

To 2:1 διατηρήθηκε έως το τέλος του έξτρα χρόνου, η Ελβετία δεν κατάφερε να δημιουργήσει ούτε φάση, με την Ισπανία να παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού  Γαλλία – Ουκρανία.

Ήδη στα ημιτελικά βρίσκεται το Ισραήλ που απέκλεισε στα πέναλτι την Γεωργία και περιμένει τον αντίπαλό του, που θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Αγγλία – Πορτογαλία.//Μ