“Πέταξε” για τους… 4 το Ισραήλ

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα που οδηγήθηκε στην παράταση και έπειτα στα πέναλτι, το Ισραήλ ήταν η ομάδα που κατάφερε να επικρατήσει (4:3 στα πέναλτι, 0:0 στην κανονική διάρκεια) και να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Euro U21.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για το Ισραήλ που μόλις στο 5ο λεπτό απείλησε με τον Τούργκαμαν να φτάνει σε θέση βολής και να αστοχεί. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν ακόμη μια ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Γκλούκ ο οποίος ηττήθηκε από τον αντίπαλο κίπερ. Η Γεωργία προσπάθησε να απαντήσει, χωρίς όμως αποτέλεσμα με τον μηδέν να παραμένει.

Στην επανάληψη, το Ισραήλ μπήκε και πάλι πιο δυνατά και απείλησε στο 48′ με τον Γκάντελμαν όμως ο Μαμαρντασβίλι απέκρουσε εκπληκτικά. Στη συνέχεια οι Γεωργιανοί ανέβασαν ρυθμό, πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έψαξαν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Στο 66′ ο Τσιταϊσβίλι μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε να κάνει το σουτ, όμως κόπηκε από την αντίπαλη άμυνα, ενώ στο 85′ ο Γκαγκούα τροφοδοτήθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχη και έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο τέρμα με αποτέλεσμα το 0:0 να παραμένει το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, η Γεωργία συνέχισε να είναι ανώτερη, πίεσε και απείλησε όμως όσο περνούσε η ώρα ο ρυθμός έπεσε. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες χωρίς όμως να βρίσκουν το γκολ, με την παράταση να ολοκληρώνεται και το σκορ να παραμένει στο μηδέν και το ματς να οδηγείται στα πέναλτι.

Εκεί οι, Ισραηλινοί ήταν αυτοί που επικράτησαν στη… ρωσική ρουλέτα και πήραν το εισιτήριο για τους “4” της διοργάνωσης, παγώνοντας την Τιφλίδα.