Τον πρώτο λόγο Άντερλεχτ και Φιορεντίνα | Όλα ανοιχτά μετά τη… ματσάρα στην Ελβετία!

Οι Βέλγοι και οι “βιόλα” πήραν… καθαρό προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Conference League, καθώς επικράτησαν με 2:0 επί της Άλκμααρ και με 4:1 επί της Λεχ Πόζναν αντίστοιχα, ενώ ισόπαλο (2:2) ήρθε το εντυπωσιακό ματς της Βασιλείας με τη Νις.

Στο πλαίσιο των πρώτων αγώνων για τα προημιτελικά του Europa Conference League, η Φιορεντίνα έκανε… περίπατο στην Πολωνία και την έδρα της Λεχ Πόζναν, καθώς επιβλήθηκε με το εμφατικό 4:1 και πλέον είναι με το… ενάμιση πόδι στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

O Καμπράλ άνοιξε το σκορ μόλις στο 4′, ενώ ο Βέλντε ισοφάρισε στο 20′, βάζοντας… φωτιά στο ματς. Η συνέχεια άνηκε στους “βιόλα”, οι οποίοι πήραν ξανά το προβάδισμα με γκολ που πέτυχε στο 41′ ο Γκονσάλες, ενώ στη συνέχεια ο Μποναβεντούρα στο 58′ έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα και ο Ικονέ στο 63′, έβαλε… το κερασάκι στην τούρτα για το 4:1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Στο “Lotto Park”, η Άντερλεχτ έδειξε τα… δόντια της, καθώς επιβλήθηκε με 2:0 επί της Άλκμααρ, που είχε βασικούς τους Παυλίδη και Χατζηδιάκο. Ο Μουρίγιο ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στο 22′ και στο 70ο λεπτό, ο Ασιμέρου με εξαιρετικό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2:0 για τους Βέλγους.

Τέλος, μετά από ένα συναρπαστικό ματς που έγινε στο “St. Jakob-Park”, Βασιλεία και Νις έμειναν ισόπαλες στο 2:2. Ο Αμπντουνί με πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στους Ελβετούς, όμως ο Μοφί με δύο πολύ ωραίες εκτελέσεις στο 38′ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, έβαλε μπροστά στο σκορ τους Γάλλους. Οι γηπεδούχοι έμειναν ψύχραιμοι στο τέλος και με γκολ του Αμπντουνί με κεφαλιά στο 71′, ισοφάρισαν σε 2:2 και έτσι οι δυο ομάδες άφησαν… ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς. //

Τα αποτελέσματα των πρώτων προημιτελικών του Europa Conference League έχουν ως εξής:

Γάνδη – Γουέστ Χαμ 1:1
Βασιλεία – Νις 2:2
Άντερλεχτ – Αλκμααρ 2:0
Λεχ Πόζναν – Φιορεντίνα 1:4