Αλληλοεξουδετέρωση!

Γάνδη και Γουέστ Χαμ έμειναν ισόπαλες 1:1 και η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League θα κριθεί στο δεύτερο παιχνίδι στο Λονδίνο.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, η Γάνδη έμεινε ισόπαλη με την Γούεστ Χαμ (1:1) και η πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης θα κριθεί στο δεύτερο παιχνίδι στην Αγγλία.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι εκτός από την κατοχή μπάλας, σπατάλησαν και αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Η πίεση που ασκούσαν οι Βέλγοι, ήταν μεγάλη, αλλά δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες σε γκολ. Αντίθετα, οι Άγγλοι, έκαναν μία τελική και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Ντάνι Ίνγκς, ο οποίος με ωραίο τελείωμα κέρδισε τον Ντέιβι Ρουφ.

Η κυριαρχία των γηπεδούχων, συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Χέιν Φανχάζεμπρουκ σπαταλούσε την μία ευκαιρία μετά την άλλη και είχε κλείσει τους Άγγλους στην περιοχή τους. Η Γάνδη, πήρε αυτό που άξιζε βάσει της εικόνας του αγώνα και ισοφάρισε στο 57′ με τον Κάιπερς. Οι Βέλγοι πίεζαν, δεν κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο τέρμα με το 1:1 να μένει μέχρι το τέλος. Οι δύο ομάδες, θα λύσουν τις διαφορές τους στον επαναληπτικό του Λονδίνου, για να ξεκαθαριστεί το ποια από τις δύο θα προκριθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης.//