Τελείωσε την υπόθεση Euro η Αγγλία | Νίκησε και ελπίζει η Ουκρανία, κινδυνεύει η Ιταλία

Με 3-1 επικράτησαν της “σκουάντρα ατζούρα” τα “τρία λιοντάρια” επιβεβαιώνοντας έτσι την παρουσία τους στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, την ώρα που οι Ουκρανοί πήραν το τρίποντο στην Μάλτα, ανέβηκαν στην 2η θέση και ελπίζουν για πρόκριση.

Αγγλία – Ιταλία 3-1

Με το 1-1 μπήκαν στα αποδυτήρια του “Γουέμπλεϊ” με το πέρας του πρώτου ημιχρόνου οι δύο αντίπαλοι. Η “σκουάντρα ατζούρα” άνοιξε το σκορ στο 15’με τον Σκαμάκα ο οποίος βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο για να υποδεχθεί την παράλληλη σέντρα του Ντι Λορέντσο. Ο Κέιν έφερε το ματς ξανά στην ισορροπία όμως στο 32′ με μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Μπέλιγχαμ έπειτα από ανατροπή που δέχθηκε από τον Ντι Λορέντσο.

Τα “τρία λιοντάρια” μπήκαν πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με τον κεντρικό χαφ της Ρεάλ Μαδρίτης να είναι ξανά στο επίκεντρο της φάσης, έκαναν το 2-1 στο 57′ με τον Ράσφορντ. Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δημιούργησε λίγο χώρο μέσα στην περιοχή και σούταρε στη γωνία αφήνοντας… όρθιο τον Τζίτζι Ντοναρούμα. Ο Κέιν “σφράγισε” το τρίποντο για την Αγγλία στο 77′, εκμεταλλευόμενος ένα λάθος του Μπαστόνι.

Έτσι, τα “τρία λιοντάρια” επέκτειναν την διαφορά τους στην κορυφή από τους Ιταλούς και τελείωσαν την υπόθεση της πρόκρισης.

Μάλτα – Ουκρανία 1-3

Πέντε λεπτά χρειάστηκαν οι Ουκρανοί για να ανατρέψουν το ματς στο πρώτο ημίχρονο, παρότι είχαν μείνει πίσω στο σκορ από το 12′ με το εκπληκτικό ατομικό γκολ του Πολ Μπόνγκ. Η ομάδα του Σέρχι Ρεμπρόφ βρήκε την ισοφάριση στο 38′ με το αυτογκόλ του Καμενζούλι και την ολοκλήρωσε πέντε λεπτά αργότερα με τον εύστοχο από την άσπρη βούλα Ντόφμπικ. Η Μάλτα είχε δοκάρι λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ενώ ο Μούντριχ είδε τον Μπονέλο να του αρνείται την ισοφάριση.

Σε ένα δεύτερο ημίχρονο πολύ πιο… ήσυχο, η Ουκρανία τελείωσε το ματς αργά, στο 85′, με τον Μούντριχ να σημειώνει το γκολ της βραδιάς με ένα δυνατό μακρινό σουτ που πήγε στο “παράθυρο” του Μπονέλο.

Οι τρεις αυτοί βαθμοί στέλνουν την ομάδα του Ρεμπρόφ στην 2η θέση του 3ου ομίλου, πίσω μόνο πλέον από την Αγγλία, δίνοντάς τους σημαντικές ελπίδες πρόκρισης, ανάλογα με τα επόμενα αποτελέσματα της Ιταλίας.