Στους “16” η Γαλλία με “6αρα”

Οι “τρικολόρ” διέλυσαν τον Παναμά με το ευρύ 6:3 και πέρασαν στην επομένη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών, αφού εξασφάλισαν την πρώτη θέση του  6ου ομίλου.

Οι παίκτριες του Παναμά μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έκαναν την έκπληξη στο παιχνίδι, αφού άνοιξαν το σκορ με την Κοξ στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Γαλλία αντέδρασε και ισοφάρισε σε 1-1 με τη Λακράρ στο 21′. Στην συνέχεια προηγήθηκαν με την Ντιανί στο 28′ και έκαναν το 3-1 με την ίδια στο 37′. Λίγο πριν το ημίχρονο, η Λε Γκαρέκ διεύρυνε το προβάδισμα της και έκανε το 4-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Ντιανί πέτυχε και τρίτο γκολ στην αναμέτρηση, γράφοντας το 5-1 στο 52′. Από εκεί και πέρα, ο Παναμάς βρήκε δύο γκολ με Πινσόν και Σεντένιο, μειώνοντας στο παιχνίδι αλλά η “παρέλαση” των γκολ δεν είχε τελειώσει, αφού  στο 90+10′ δέχθηκε και έκτο τέρμα, από την Βικί Μπεσό.

Η Γαλλία πέρασε στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών και περιμένει το αντίπαλο της από τον όγδοο όμιλο, που πιθανή αντίπαλος θα είναι είτε η Γερμανία ή το Μαρόκο.//ΓΓ.