Στα ημιτελικά με τεσσάρα η Γουέστ Χαμ | Σπουδαία ανατροπή η Βασιλεία

Τα “σφυριά” ήταν καταιγιστικά κόντρα στην Γάνδη, επικράτησαν με 4:1 και πανηγύρισαν την πρόκριση τους στα ημιτελικά του Conference League. Στους “4” θα βρεθούν οι Ελβετοί, οι οποίοι επικράτησαν στη Γαλλία της Νις με 2:1 στην παράταση.

Για δεύτερη διαδοχική σεζόν η Γουέστ Χαμ θα βρεθεί στα ημιτελικά Ευρωπαϊκού Κυπέλλου! H oμάδα του Λονδίνου πέρασε το εμπόδιο της Γάνδης που στόχευσε στην παρθενική της πρόκριση στα ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης με το εμφατικό 4:1 που μάλιστα ήρθε μ’ ανατροπή! Οι Βέλγοι προηγήθηκαν με τον -πρώην παίκτη του ΟλυμπιακούΟυγκό Κάιπερς, στο 26′ αλλά οι Άγγλοι ισοφάρισαν με τον Αντόνιο στο 37′ και μαζί το σκορ του πρώτου αγώνα. Ωστόσο στα επόμενα 21 λεπτά πέτυχαν άλλα τρία τέρματα με τους Πακετά (55′ πεν), Ράις (58′) και το δεύτερο του Αντόνιο φτάνοντας στην άνετη πρόκριση στα ημιτελικά, εκεί όπου θ’ αντιμετωπίσουν την Άλκμααρ.

Η Βασιλεία, παρόλο που μέχρι το 86′ ήταν εκτός συνέχειας της διοργάνωσης, με τον Όγκουστιν να σημειώνει ένα εξαιρετικό τέρμα, ισοφάρισε σε 1:1 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, οι Ελβετοί ήταν ανώτεροι και κατάφεραν να βρουν και δεύτερο γκολ με τον Άνταμς. Το 2:1, έστειλε την Βασιλεία στους “4” της διοργάνωσης, εκεί όπου θ’ αντιμετωπίσει την Φιορεντίνα.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Γάνδη – Γουέστ Χαμ 1:1 (57′ Κάιπερς / 45+3′ Ινγκς)
Λεχ – Φιορεντίνα 1:4 (20′ Βέλντε / 4′ Καμπράλ, 41′ Γκονσάλες, 58′ Μποναβεντούρα, 63′ Ικονέ)
Βασιλεία – Νις 2:2 (26′ πέν., 71′ Αμντουνί / 38′, 45+1′ Μοφί)
Άντερλεχτ – Άλκμααρ 2:0 (22′ Μουρίγιο, 70′ Ασιμέρου)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Φιορεντίνα – Λεχ Πόζναν 2:3 (78′ Σοτίλ, 90+2′ Καστροβίλι / 9′ Σόουζα, 65′ πέν. Βέλντε, 69′ Σόμπιεχ)
Άλκμααρ – Άντερλεχτ 4:1 πέν., 2:0 παρ., 2:0 κ.α. (5′ πέν., 13′ Παυλίδης)
Γουέστ Χαμ – Γάνδη 4:1 (37′, 63′ Αντόνιο, 55′ Πακετά, 58′ Ράις / 26′ Κάιπερς)
Νις – Βασιλεία 1:1, 1-2 παρ. (9′ Λαμπόρντ / 86′ Όγκουστιν, 98′ Άνταμς)