Αγχώθηκε αλλά προκρίθηκε η Φιορεντίνα!

H “βιόλα” παρά την ήττα της με 3:2 από την Λεχ Πόζναν, εκμεταλλεύτηκε το σκορ του πρώτου παιχνιδιού (4:1) και πανηγύρισε την πρόκριση της στα ημιτελικά του Conference League.

Με μυθική εμφάνιση, η Λεχ Πόζναν άγγιξε αλλά δεν μπόρεσε την ανατροπή (2:3) στο “Αρτέμιο Φράνκι” κόντρα στη Φιορεντίνα, η οποία είχε επικρατήσει 4:1 στο πρώτο ματς. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια και μόλις στο 9′ άνοιξαν το σκορ με τον Σόουζα. Στην επανάληψη, οι Πολωνοί κατάφεραν να σκοράρουν δις σε διάστημα πέντε λεπτών. Με πέναλτι του Βέλντε στο 64′ και με ωραίο τελείωμα του Σόμπιεχ στο 69′. Οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν, αλλά η Φιορεντίνα βρήκε τρόπο να αντιδράσει. Ο Σοτίλ μείωσε στο 78′ ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Καστροβίλι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.//Κ