Σόου Εμπαπέ στην εξάρα της Παρί στο Μονπελιέ

Με τον Κιλιάν Εμπαπέ να πετάει ξανά… φωτιές στην επίθεση, σημειώνοντας χατ-τρικ (37 γκολ σε 36 ματς σε όλες τις διοργανώσεις φέτος), η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε «πάρτι» στην έδρα της Μονπελιέ και με το εμφατικό 6-2 «ξέφυγε» 12 βαθμούς απ’ τη δεύτερη Μπρεστ και μετράει πλέον… αντίστροφα για την απονομή και του εφετινού τίτλου του πρωταθλητή της Ligue1.

Στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 26ης αγωνιστικής, η Παρί δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στη Μονπελιέ. Τα γκολ των Βιτίνια (14′) και Εμπαπέ (22′), βρήκαν «απαντήσεις» απ’ τους Νορντίν (30′) και Σαβανιέ (45’+1′ πέναλτι), όμως στο δεύτερο 45λεπτο οι Παριζιάνοι έκαναν επίδειξη δύναμης.

Άλλα δύο γκολ απ’ τον Γάλλο σούπερ σταρ στο 50′ και στο 63′ κι από ένα των Κανκγκ-Ιν (53′) και Μέντες (89′) διαμόρφωσαν το τελικό 6-2 για την Παρί που ήδη αρχίζει να επικεντρώνεται στα μεγάλα ματς των προημιτελικών του Champions League με την Μπαρτσελόνα.