Η Λυών ξέμπλεξε οριστικά και βλέπει… Ευρώπη

Τα “λιοντάρια” επικράτησαν με 3-2 της Τουλούζ στο “Stadium de Toulouse” για την 26η αγωνιστική της Ligue 1, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν σε πολύ δύσκολη θέση έως και 15 λεπτά πριν το φινάλε.

Οι φιλοξενούμενοι παρά τη γενική ισορροπία του πρώτο μέρους, έμοιαζαν ελαφρώς πιο απειλητικοί. Αυτό εν τέλει το αξιοποίησαν, μιας και προηγήθηκαν με τον Λακαζέτ στο 33ο λεπτό. Στις αρχές του δευτέρου μέρος όμως δέχθηκαν διπλό ισχυρό σοκ. Αρχικά στο 53′ ο Νταλινγκά έφερε το ματς στα ίσα και στο 58′ ο Σιερό ανέτρεψε το σκορ με χτύπημα πέναλτι. Ωστόσο, οι παίκτες του Πιέρ Σαζ έδειξαν μεγάλα ψυχικά αποθέματα. Στο 77′ ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Τσερκί και επανάφεραν την ισορροπία. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο σκόρερ έγινε δημιουργός και έφτιαξε το τέρμα με το οποίο ο Ο’ Μπράιεν έκανε… ανατροπή στην ανατροπή, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Κάπως έτσι η Λυών έχει πια 34 βαθμούς, ενώ συνεχίζει να βρίσκεται στη 10η θέση της βαθμολογίας. Τα “λιοντάρια” απέχουν κατά τέσσερις βαθμούς από την 7η Μαρσέιγ, η οποία όμως έχει και παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, η Τουλούζ έμεινε 11η στους 29 και συνεχίζει να μην βρίσκεται πολύ μακριά από την 16η θέση των μπαράζ, στην οποία κάθεται προς ώρας η Ναντ.