Σκόραρε ο Μαυροπάνος | Μαζί στην κορυφή Φράιμπουργκ και Ουνιόν

Στα τέσσερα παιχνίδια του Σαββάτου για την Bundesliga είχαμε γκολ και θέαμα, με τη Λειψία φιλοδωρεί με τέσσερα γκολ την Μπόχουμ, την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League να “πατάει” στην πρώτη θέση, τον Έλληνα αμυντικό να βρίσκει δίχτυα με εξαιρετική κεφαλιά και την Άιντραχτ να παίρνει μια σπουδαία νίκη με γκολάρα του Λίντστρομ.

Λειψία – Μπόχουμ 4-0

Στο 6′ ο Βέρνερ με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 15′ ο Γερμανός σέντερ φορ έβαλε μπροστά την Λειψία με εξαιρετικό σουτ. Στο 22′ ο Ενκουκού ευστόχησε σε χτύπημα πέναλντι για να δώσει αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 52′ ο Άντρε Σίλβα σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Βέρνερ έκανε το 3-0, διπλασιάζοντας τα τέρματα του. Στο 63′ ο Ενκουκού αστόχησε στο δεύτερο πέναλτι που εκτέλεσε χάνοντας την ευκαιρία να κάνει το 4-0. Στο 85′ όμως ο Ενκούκου πήρε το αίμα του πίσω όταν με ωραίο τελείωμα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του.

Φράιμπουργκ – Μάιντς 2-1

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Γκρέγκοριτς άνοιξε το σκορ από την Φράιμπουργκ με ωραίο σουτ μέσα από υην περιοχή. Στο 37′ ο Κιέρεχ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Η Μάιντς μείωσε στο 52′ με τον Μάρτιν να μην αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Στο 67′ ο Γκρέκοριτς έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 3-1.

Βόλφσμπουργκ – Στουτγκάρδη 3-2

Στο 9΄σπουδαία στιγμή για την Βόλφσμπουργκ όταν η κεφαλιά του Βίμερ πέρασε λίγο έξω από κάθετο αριστερό δοκάρι. Στο 22′ ο Γκιράσι εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Ίτο για να ανοίιξει το σκορ για την Στουτγκάρδη. Άμεση απάντηση των γηπεδούχων όταν μόλις 1 λεπτό αργότερα με ένα απίθανο σουτ του Μάρμους λίγο έξω από την περιοχή αρχικά ισοφάρισαν σε 1-1, ενώ 15′ αργότερα ολοκλήρωσαν την ανατροπή με έμα ωραίο σουτ ο Άρνολντ έκανε το 1-2. Ισοφάριση για την Στουτγκάρδη πριν βγει όμως το ημίχρονο όταν ο Ντίνος Μαυροπάνοςβρέθηκε μέσα στην περιοχή και με υπέροχη κεφαλιά έκανε το 2-2. Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε αισθητά και το παιχνίδι έγινε σκληρό. Στο 92′ ο Γκέρχαρτ λύτρωσε την ομάδα του σκοράροντας για το τελικό 3-2.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ουνιόν Βερολίνου 2-0

Στο 11′ μετά από ωραία ενέργεια του Κόλο Μουανί, ο Μάριο Γκέτσε με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ουνιόν. Στο 42′ ο Λίντστρομ μετα από ένα απίστευτο σλάσομ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας για το 2-0. Στο 69′ ο Κόλο Μουανί άφησε την ομάδα ε 10 παίκτες όταν δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα.