“Καθάρισε” σε ένα… ημίχρονο η Μπάγερν

Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα του Γιούλιεν Νάγκελσμαν, καθώς επικράτησε με 4-0 της Λεβερκούζεν, σε ένα παιχνίδι που σημείωσε τρία γκολ στο πρώτο μέρος.

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 4-0 της Μπάγερ Λεβερκούζεν και επέστρεψε στις νίκες, μετά από τέσσερα σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα (τρεις ισοπαλίες και μία ήττα). Η ομάδα του Νάγκελσμαν “καθάρισε” την αναμέτρηση από το πρώτο ημίχρονο, καθώς είχε σκοράρει τρία γκολ μέχρι το 39ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη οι πρωταθλητές Γερμανίας ανέβηκαν στους 15 βαθμούς και στη δεύτερη θέση, ισόβαθμοι με την Μπορούσια Ντόρτμουντ, που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη μεριά οι φιλοξενούμενοι παραμένουν χαμηλά στη βαθμολογία και στους 5 βαθμούς, που τους βάζει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια, δείχνοντας τη θέληση με την οποία μπήκε η Μπάγερν Μονάχου στην αναμέτρηση να “καθαρίσει” από νωρίς την υπόθεση νίκη. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Σανέ άνοιξε το σκορ, μετά από εξαιρετική ασίστ του Μουσιάλα. Η ομάδα του Νάγκελσμαν συνέχισε να πιέζει και στο 17′ έκανε δύο τα τέρματά της, με τον δημιουργό του 1-0 να γίνεται εκτελεστής, μετά την έξοχη πάσα του Μίλερ.

Η Λεβερκούζεν αδυνατούσε να βρει τελικές στην εστία του Νόιερ και όχι μόνο δεν κρατούσε τη μπάλα στα πόδια της, αλλά τα πολλά λάθη μεσοαμυντικά επέτρεπαν στην Μπάγερν να βρει εύκολα τελικές, με τον Μανέ να κάνει τρία τα τέρματα της ομάδας του στο 39′ και τον Μουσιάλα να δίνει τη δεύτερή του ασίστ στο παιχνίδι, όντας μέσα και στα τρία τέρματα των Βαυαρών.

Στην επανάληψη το παιχνίδι κινήθηκε σε χαμηλότερους ρυθμούς, με τους γηπεδούχους κυρίως να κατεβάζουν στροφές, αλλά να μην απειλούνται. Ένα γκολ του Μανέ στο 56′ ακυρώθηκε σωστά, καθώς υπήρχε επιθετικό φάουλ στη φάση, με την Μίλερ να βάζει το κερασάκι στη τούρτα στο 84′, μετά από το τρομερό λάθος του Χραντέτσκι, που του χάρισε ένα εύκολο γκολ.

ΓΚΟΛ: 3′ Σανέ, 17′ Μουσιάλα, 39′ Μανέ, Μίλερ 84′.

Κίτρινες: –

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρ, Ουπαμεκανό (81′ Μαζράουι), Ντε Λιχτ, Ντέιβις, Κίμιχ, Σάμπιτσερ (65′ Γκορέτσκα), Μίλερ, Μανέ (65′ Γκνάμπρι), Μουσιάλα (81′ Γκράβενμπερχ), Σανέ (74′ Τσούπο-Μότινγκ).

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Τζεράρντο Σεοάνε): Χραντέτσκι, Κοσουνού, Τα, Ταπσόμπα, Μπάκερ (46′ Χίνκαπι), Ντεμιρμπάι, Άντριχ, Φρίμπονγκ (46′ Αρανγκίς), Χάντσον Οντόι (61′ Αντλί), Ντιαμπί (75′ Χλόζεκ), Σικ (61′ Αζμούν).