Σημαντική νίκη για την Ουντινέζε

Η ομάδα του Αντρέα Σοτίλ, επικράτησε εκτός έδρας με 1:0 της Έμπολι και ανέβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας με 35 βαθμούς. Στην 14η θέση οι γηπεδούχοι με 28.

Με καλό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, οι οποίες ήταν αρκετά ενθουσιώδεις. Αμφότερες, είχαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά οι δύο τερματοφύλακες ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και κράτησαν το μηδέν. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή στο πρώτο μέρος, αλλά την Ουντινέζε να έχει πιο κλασικές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά επιθετικοί. Μέσα σε 10 λεπτά έχασαν τέσσερις σημαντικές ευκαιρίες, αλλά κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο 54, με τον Ροντρίγκο Μπεκάο, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ έπιασε μία εξαιρετική κεφαλιά κι έκανε το 1:0. Στο 61′ οι γηπεδούχοι σπατάλησαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν με τον Μαρίν, αλλά ο Σιλβέστρι με εντυπωσιακή απόκρουση απομάκρυνε και κράτησε το μηδέν.

ΓΚΟΛ: 54′ Ροντρίγκο Μπεκάο

Έμπολι: Εκτός με Αταλάντα (17/03)
Ουντινέζε: Εντός με Μίλαν (18/03)